MALI LOŠINJ – Lošinj slavi 140 godina turizma: Održivi razvoj kao putokaz za budućnost

Objavio: Matea Milovac - 12.04.2025. - Vrijeme čitanja: 3min

Na konferenciji “Lošinj 140 – Priča koja traje”, stručnjaci su naglasili važnost uravnoteženog razvoja za dugoročnu održivost turizma i zaštitu prirodnih resursa.


Povodom 140 godina lošinjskog turizma, u Velom Lošinju održana je konferencija “Lošinj 140 – Priča koja traje”. Stručnjaci i dionici turističkog sektora raspravljali su o budućnosti održivog turizma. Naglasak je bio na uravnoteženom razvoju, očuvanju prirodnih resursa i podizanju kvalitete ponude. Posebna pažnja posvećena je prilagodbi klimatskim promjenama, ravnomjernoj raspodjeli turizma i održivom upravljanju prostorom.


Ravnoteža kvalitete i kvantitete


Izaslanik premijera Plenkovića, Robert Pende, naglasio je kako Hrvatska danas teži usklađivanju cijene i kvalitete usluge, a ne privlačenju turističke potražnje isključivo niskim cijenama. Naveo je kako se gotovo 95 % turističkog prometa odvija se na obali radi čega je ravnomjerna raspodjela gostiju ključna strategija održivosti. Osim usklađivanja cijena, istaknuo je i veliku važnost hotelskog smještaja, kazavši da je njegov razvoj ključan za dugoročnu održivost turizma.


Kontrola vršnih opterećenja


Gradonačelnica Malog Lošinja, Ana Kučić, osvrnula se na izazove velikog broja turista, naglasivši kako destinacija ne može sama odlučivati o limitiranju smještajnih kapaciteta, već je to zajednički zadatak svih dionika, uključujući državu. Istaknula je da klimatske promjene sve više doprinose disperziji dolazaka, smanjujući tako pritisak u ljetnim mjesecima.


Zaštita prirodnih resursa


Turizam neizbježno utječe na obalne ekosustave, no Lošinj nastoji izbjeći megalomanske projekte koji bi ugrozili prirodne resurse. Jelena Basta iz Plavog svijeta upozorila je na izazove koje donosi nautički turizam, posebno u vidu podmorskog zagađenja bukom. Lokalni ekosustav, uključujući stabilnu populaciju dupina, zahtijeva dodatnu zaštitu i odgovorno upravljanje.

Posebna pozornost posvećena je i park-šumi Čikat, gdje se provodi sustavno pošumljavanje i obnova vegetacije kako bi se osigurala dugoročna stabilnost ekosustava.


Turizam tijekom cijele godine


Martina Srnec iz Hrvatske turističke zajednice naglasila je kako se turizam mora promatrati kao cjelogodišnja djelatnost, a ne sezonska pojava. Istaknula je kako je još od samih početaka lošinjskog turizma destinacija bila planirana za boravak gostiju tijekom cijele godine, što je smjer kojem treba težiti i danas.


Balans komercijalnih i ekoloških interesa


Rasprava o statusu park-šume Čikat spomenuta je kao primjer sukoba interesa između turističkog sektora i zaštite prirode. Dok komercijalni sektor zagovara bolje pristupanje i korištenje šume u turističke svrhe, stručnjaci za zaštitu okoliša naglašavaju potrebu za očuvanjem prirodne ravnoteže i smanjenjem ljudskog utjecaja. Unatoč različitim pristupima, svi sudionici su se složili da su očuvanje prirodnih resursa te održivi razvoj ključni za daljnji razvoj turizma.


_________________________

Izvor: novilist.hr

Photo by: Vedran Karuza