U Malom Lošinju je, prošlog četvrtka, održana edukativna radionica o primjerima dobre prakse povezivanja lokalnih proizvođača i ugostitelja.
U organizaciji LAG-a “Kvarnerski otoci” 20. veljače 2025. godine u Malom Lošinju održana je edukativna radionica pod nazivom “Primjeri dobre prakse povezivanja lokalnih proizvođača i ugostitelja”. Radionica je privukla brojne sudionike zainteresirane za razvoj lokalne proizvodnje, održivi turizam i unapređenje poslovanja kroz povezivanje s ugostiteljima i hotelskim sektorom.
Fokus na autentičnosti i iskustvenom turizmu
Voditeljica radionice, iskusna stručnjakinja u turizmu Đurđica Šimičić, predstavila je uspješne primjere poslovanja te naglasila važnost umrežavanja lokalnih proizvođača s ugostiteljima i hotelima. Poseban naglasak stavljen je na autentičnost proizvoda i značaj iskustvenog turizma, koji postaje ključ uspjeha u turističkoj ponudi. Osim toga, diskutiralo se o digitalizaciji poslovanja i nužnosti mjerenja uspjeha kako bi se osigurao kontinuirani razvoj.

Izloženi primjeri autohtonih proizvoda
Radionica je dodatno obogaćena izložbom primjera dobre prakse u muzeju Apoksiomen, gdje su se predstavili proizvođači autohtonih proizvoda s otoka Lošinja, Cresa i Krka. Među izlagačima su bili:
- Domaći voćni džemovi i marmelade,
- Liker od kadulje, limuna i mirte iz Miomirisnog vrta Malog Lošinja,
- Vrhunska vina Komadina s Lošinja,
- Creski sir PZ Loznati,
- Lošinjski krokant “Crocantesse”,
- Ručno rađeni creski keksi “kacotini” proizvođača Gavze d.o.o.,
- Ekstra djevičansko maslinovo ulje OPG-a Jasminke Gršković,
- Rakije i likeri KuSshh s otoka Krka.
Izložbeni prostor bio je ukrašen dekoracijama Vesne Javorović, koje su uključivale autohtona bodulska bilja i druge prigodne detalje, čime je dodatno naglašena tradicija i povezanost s lokalnim okolišem.
Inspiracija i stručnost
Đurđica Šimičić, poznata po svom radu na standardizaciji usluga u turizmu, implementaciji lokalnih namirnica, upravljanju kvalitetom i jačanju sinergija među turističkim dionicima, podijelila je svoje bogato iskustvo. Rad s profesionalcima u više od 30 destinacija u Hrvatskoj i svijetu dao joj je uvid u uspješne prakse koje je prenijela sudionicima radionice. Svojim entuzijazmom i stručnošću inspirirala je lokalne poduzetnike na daljnji razvoj i unapređenje proizvoda i usluga.

Dio većeg projekta za jačanje gastronomije i ugostiteljstva
Ova radionica održana je u sklopu projekta “KUlinarska HArmonija Čarobnih okusa Primorsko-goranske županije”, koji je usmjeren na poticanje povezivanja ugostitelja i proizvođača hrane na području LAG-a “Kvarnerski otoci”. Cilj projekta je jačanje lokalne gastronomije kroz suradnju svih dionika u turizmu i proizvodnji hrane.

Radionica u Malom Lošinju pokazala je da postoji velik interes za unapređenje i povezivanje lokalnih proizvođača s turističkom ponudom. Također je naglasila da je autentičnost i kvalitetna suradnja ključ uspjeha u suvremenom turizmu.
___________________________________________
Izvor i fotografije: LAG Kvarnerski otoci (Facebook objava)