MALI LOŠINJ: Projekt aglomeracije i održivo upravljanje vodom

Objavio: Martin Tuđen - 27.12.2024. - Vrijeme čitanja: 4min

U našem razgovoru s Gradom Malim Lošinjem, pričali smo o projektu aglomeracije koji bi pospješio održivo upravljanje vodnim resursima.

Projekt aglomeracije Cresa i Lošinja predstavlja ključan korak za ove otoke. Njime se budućnost ovih otoka okreće prema očuvanju prirodnih resursa, održivom razvoju i poboljšanju kvalitete života. S obzirom na stratešku važnost Vranskog jezera kao jedinog izvora pitke vode za Cres i Lošinj, projekt obuhvaća nove mjere. One doprinose smanjenju gubitaka vode, očuvanju ekosustava i usklađivanju s modernim standardima upravljanja vodnim resursima.

Projekt osigurava temelje za održivi razvoj i podršku lokalnoj zajednici. Također, i turizmu kao ključnom gospodarskom sektoru. To čini kroz obnovu i unaprjeđenje sustava vodoopskrbe, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda. Kroz naš razgovor s Gradom Malim Lošinjem otkrili smo detalje i sljedeće korake u projektnom procesu.

Cilj je smanjenje vodnih gubitaka

1. Kako projekt aglomeracije doprinosi očuvanju i održivom upravljanju ključnim vodnim resursima, poput Vranskog jezera, koje je od strateške važnosti za otoke Cres i Lošinj?

“Projektom su obuhvaćene mjere i zahvati na sustavu vodoopskrbe s ciljem smanjenja vodnih gubitaka, tj. smanjenja zahvaćenih količina vode iz Vranskog jezera.

Naime, projektom je predviđena detaljna analiza postojećeg stanja izgrađenosti sustava sa pripremom za hidraulički model, izrada hidrauličkog matematičkog modela postojećeg stanja, provođenje terenskih mjerenja protoka i tlakova, kalibracija hidrauličkog matematičkog modela te definiranje zasebnih zona promatranja (DMA zona). Temeljem spomenutog će se izraditi koncepcijsko rješenje kontrole stvarnih i prividnih gubitaka vode u sustavu s ciljem smanjenja gubitaka te optimalizacije i unapređenja stanja sustava.

Nadalje, projektom je predviđena i rekonstrukcija 32 km cjevovoda vodoopskrbe i izgradnja nove vodospreme Nerezine kapaciteta 1.000 m3.”

2. Koje mjere se poduzimaju kako bi sustavi vodoopskrbe, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda osigurali dugoročnu održivost, uz minimalan utjecaj na prirodne ekosustave otoka?

“Provedbom Kratkoročnog programa projekta, a poglavito uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, projekt će umnogome pripomoći u poboljšanju stanja vodnog tijela recipijenata, obzirom na prestanak korištenja sustava prikupljanja otpadnih voda putem septičkih jama.

Vodoopskrba i odvodnja Cres-Lošinj d.o.o. će osigurati prikupljanje gotovo sve otpadne vode na području aglomeracija, njeno adekvatno pročišćavanje na UPOV-ima i disponiranje pročišćene otpadne vode putem podmorskih ispusta u more na način koji će osiguravati izostanak negativnih utjecaja na okoliš i korisnike usluga te će osigurati poštivanje svih relevantnih odredbi zakonodavstva RH i EU.”

Poboljšanje kvalitete mora i okoliša

3. Na koji način će provedba projekta aglomeracije unaprijediti kvalitetu života lokalnih stanovnika i podržati razvoj održivog turizma na otocima?

“Najznačajniji očekivani utjecaj na stanovništvo u konačnici je poboljšanje kvalitete okoliša, prvenstveno kvalitete mora u širem području zahvata. Značajan pozitivan utjecaj na stanovništvo predstavlja i spajanje novih kućanstava na sustav javne odvodnje i vodoopskrbe.”

4. Kako će se osigurati transparentno praćenje i informiranje javnosti o utjecaju projekta na okoliš, uključujući provedbu procjene održivosti tijekom i nakon završetka radova?

“Projektom je predviđena provedba informiranja javnosti kroz internet stranicu (www.viocl.hr/aglomeracija) i društvene mreže (Facebook i Instagram), kroz radio reportaže, kroz konferencije za medije, kroz javne tribine, tiskovne konferencije tijekom provedbe i završnu konferenciju.”

Smanjenje negativnog utjecaja na resurse

Provedbom projekta aglomeracije Cresa i Lošinja postiže se višestruka korist za okoliš, lokalno stanovništvo i turistički sektor. Precizno planirane mjere smanjuju negativan utjecaj na prirodne resurse. Isto tako, unapređuju kvalitetu mora i omogućuju trajnu održivost vodoopskrbnih i odvodnih sustava.

Transparentno informiranje javnosti i praćenje učinaka projekta osiguravaju povjerenje građana i ključnih dionika. Na taj način, projekt ne samo da rješava trenutne izazove, već i stvara čvrste temelje za budući razvoj Cresa i Lošinja. Još jednom zahvaljujemo Gradu Malom Lošinju na vremenu koje je odvojio za nas, te im želimo uspješnu provedbu projekta!

______________________________________________

Naslovna fotografija: Grad Mali Lošinj