Dugogodišnje napore da se ostvari projekt energetske samoodrživosti dvorca Medvedgrad već godinama koče nadležne institucije.
Marina Popijač, ravnateljica Javne ustanove Park prirode Medvednica, za MegaWatt je iznijela detalje višegodišnjih napora da se ostvari projekt energetske samoodrživosti dvorca Medvedgrad. Nažalost, oni nailaze na mnoge prepreke od strane nadležnih institucija.
Utvrda Medvedgrad tako bi mogao biti prvi zaštićeni kulturni spomenik u Hrvatskoj koji će učiniti korak prema samoodrživosti. To bi se moglo dogoditi postavljanjem solarnih panela na krovišta unutar Medvedgrada. Projekt obuhvaća 205,5 četvornih metara solarnih panela, a njegova vrijednost procijenjena je na 77.500 eura.
Trebalo bi se isplatiti unutar tri do četiri godine
“Možda lažem, ali kako sam ja istražila – mi smo prvi da išta takvog radimo u Hrvatskoj. U inozemstvu je to već postalo normalno, a mi se ovdje moramo krvavo za to boriti. Ako Pompeji i Vatikan mogu imati solarne elektrane, zašto ne može i Medvedgrad?”, izjavila je Popijač. Prema procjenama, postavljanje solarne elektrane trebalo bi se isplatiti unutar tri do četiri godine.
Medvedgrad, s debelim kamenim zidovima, nije energetski učinkovit ni ljeti ni zimi. Za novouređeni muzej 21. stoljeća potrebni su sustavi grijanja i hlađenja za radnike i posjetitelje, a električna energija se pokazala kao najbolja opcija. Popijač je gotovo dvije godine tražila podršku za ovaj projekt, ističući kako održivost postaje nužna za legitimnost institucija koje se bave zaštitom prirode.
Paneli neće biti vidljivi gostima
Projekt obnove Medvedgrada formalno je započet 2015. godine, a građevinski radovi su krenuli 2018. godine. Solarna elektrana je dodana kasnije, planirana prije dvije godine. Fotonaponski paneli bit će postavljeni na krovišta istočnog i zapadnog palasa, a prema istraživanjima, neće biti vidljivi posjetiteljima niti će narušiti konstrukcijski integritet Medvedgrada.
Popijač je došla na poziciju ravnateljice 2017. godine kada je projekt bio u planskoj fazi. Prvu fazu su završili u lipnju 2020. godine, a tada su ustanovili kako projekt ne obuhvaća grijanje ni hlađenje. Tražili su preraspodjelu sredstava kojom bi se omogućila instalacija dizalica toplina za hlađenje i grijanje prostora. Popijač je rekla da su imali potporu SAFU-a i Ministarstva regionalnog razvoja što je olakšalo i ubrzalo proces s planiranim uvođenjem grijanja i hlađenja do listopada 2022. godine.
Čekanje na odobrenja
„Kada je stigao račun za struju, svima je bilo jasno da Medvedgrad ne može to sve plaćati jer je studija izvedivosti bila rađena u potpuno drugačijim i blažim uvjetima nego što su sada“, kazala je Popijač.
Odjednom, Fond za zaštitu okoliša izdao je poziv za sufinanciranje projekata za poboljšanje posjetiteljske infrastrukture. Projekt solarne elektrane, prijavljen prvi put 2022. godine, tada je odbijen zbog neprihvatljivih troškova. Ponovno je prijavljen 2023. godine, te se sada nalazi u završnoj fazi čekanja potvrda od svih uključenih institucija. Trenutno se čeka odobrenje Gradskog ureda za graditeljstvo Grada Zagreba i Zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode Grada Zagreba.
„Da sam razočarana svim tim otporom i zabušavanjem, ne bih mogla raditi ovaj posao. Morate biti spremni na sve situacije. Ja samo želim raditi svoj posao. Peče li sav taj otpor? Peče. Nas je 20 u ustanovi koja nadgleda 18.000 hektara prostora. Sve nas je plašilo ući u ovo zato što je Medvedgrad kulturno dobro i nitko ovako nešto nije radio prije u Hrvatskoj. Projektanti koji su odobrili projekt nisu vjerovali da ćemo uspjeti dobiti sve suglasnosti. Smisao svega ovoga je da pokažemo dobru praksu i borit ćemo se za to da druge institucije to isto prepoznaju. Otpori dolaze od neznanja i promjena. Treba poštovati nasljeđe, ali treba također pratiti svijet koji se oko nas razvija. Nadam se da ćemo uspjeti. Teško je to imati kada vam osam mjeseci nitko odgovara, ali Medvedgrad se i dalje drži“, zaključuje ravnateljica Javne ustanova Park prirode Medvednica Marina Popijač.
_________________________________
Izvor: nacional.hr
Naslovna fotografija: Image by FMedic_photography from Pixabay