Novi snažni alati za gradove i općine unutar novog smjera upravljanja turizmom kako bi postao cjelogodišnji, otporan i održiv.
Hrvatski gradovi i općine dobivaju snažne alate za precizno upravljanje razvojem turizma zahvaljujući novim pravilnicima koji su stupili na snagu nakon završetka e-savjetovanja s javnošću. Ovi pravilnici sastavni su dio podzakonskih akata Zakona o turizmu. Oni donose promjene koje omogućuju svakoj jedinici lokalne samouprave da jasno definira i profilira svoju turističku destinaciju.
Tri ključna pravilnika koja su stupila na snagu uključuju Pravilnik o metodologiji izračuna prihvatnog kapaciteta, Pravilnik o metodologiji izrade plana upravljanja destinacijom te Pravilnik o pokazateljima za praćenje razvoja i održivosti turizma. Ovi dokumenti predstavljaju temelj za operacionalizaciju reforme upravljanja turizmom u Hrvatskoj, omogućujući destinacijama jasniji i održiviji razvoj.
Novi smjer upravljanja turizmom
Ministar turizma i sporta, Tonči Glavina, istaknuo je važnost ovih reformi. Naglasio je kako Hrvatska provodi sveobuhvatan proces usmjeren na održivo upravljanje turizmom. Glavina je istaknuo da je cilj uspostaviti ravnotežu između turizma i kvalitete života lokalnog stanovništva. Tako bi se stvorio turizam koji je cjelogodišnji, otporan i održiv. Pravilnici su, prema njegovim riječima, rezultat suradnje sa svim relevantnim dionicima u sektoru turizma. Kreirani su kako bi se balansirale potrebe za jednoobraznim postupcima i fleksibilnošću u razvoju destinacija.
Održivi razvoj turizma postaje središnji cilj svake destinacije, pri čemu će osnovni indikatori održivosti biti obvezni za sve, dok će specifične pokazatelje birati svaka destinacija ovisno o svojim posebnostima. Najrazvijenije turističke destinacije, razvrstane prema indeksu turističke razvijenosti, imat će obvezu izrade izračuna prihvatnih kapaciteta, što će pomoći u rješavanju problema prekomjernog turizma.
Transparentno praćenje i planiranje razvoja
Svaka destinacija bit će rangirana prema jasno definiranim i mjerljivim kriterijima, što omogućuje praćenje razvoja i planiranje budućih aktivnosti na godišnjoj razini. Gradovi i općine suočeni s izazovima prekomjernog turizma bit će obvezani izraditi izračune prihvatnih kapaciteta kako bi se spriječile negativne posljedice na okoliš, lokalnu zajednicu i turiste.
Ministarstvo turizma i sporta dodatno je objavilo smjernice za izradu planova upravljanja, kako bi olakšalo proces. Ove smjernice pružaju detaljne upute o prikupljanju podataka i izradi osnovnih pokazatelja, a uključuju i predloške za njihovo izračunavanje te posebne upute za provođenje istraživanja među lokalnim stanovništvom i turistima.
Rokovi za provedbu i podrška zajednicama
Destinacije razvrstane u ITR III, IV i 0 trebaju dovršiti svoje planove upravljanja do kraja ove godine. Najrazvijenije destinacije (ITR I i II) koje moraju uključiti izračune prihvatnih kapaciteta imaju rok do kraja 2025. godine. Ministar Glavina naglasio je kako turističke zajednice imaju kapacitete da samostalno ispune ove obveze, a Ministarstvo će im pružati kontinuiranu podršku.
Planovi upravljanja omogućit će svakoj destinaciji jasnije definiranje turističkog smjera razvoja. Gradovi i općine će moći upravljati smještajnim kapacitetima. Također, po potrebi, moći će ograničiti izdavanje novih rješenja za smještajne i ugostiteljske objekte. Time će se osigurati da se turistički razvoj odvija u skladu s lokalnim resursima i potrebama zajednice.
Važnost pravilnika za budućnost turizma
Pravilnici koje je donijelo Ministarstvo turizma i sporta ključni su za održivi razvoj hrvatskog turizma. Pravilnik o izračunu prihvatnog kapaciteta definira broj turista koji može boraviti u destinaciji bez izazivanja negativnih posljedica na okoliš i zadovoljstvo lokalne zajednice. Pravilnik o izradi plana upravljanja destinacijom postavlja temelje za dugoročnu konkurentnost, otpornost i održivost. Pravilnik o pokazateljima praćenja turizma osigurava jasno mjerenje turističke razvijenosti i održivosti svake destinacije.
Ovi su alati ključni za budućnost hrvatskog turizma. Oni pružaju lokalnim zajednicama kontrolu nad vlastitim razvojem, omogućujući im da kreiraju turističke destinacije koje su uravnotežene, održive i dugoročno uspješne.
_____________________________________
Izvor: Ministarstvo turizma i sporta
Naslovna fotografija: Photo by Lawrence Chismorie on Unsplash