Obnovljivi izvori energije u Hrvatskoj: prepreke i prilike

Objavio: Martin Tuđen - 21.09.2024. - Vrijeme čitanja: 2min

Hrvatska, unatoč enormnom potencijalu za korištenje obnovljivih izvora energije, administrativno je terećena što joj koči razvoj u tom pogledu.

Hrvatska je na pragu zelene energetske revolucije. Ipak, sustavne prepreke i administrativne barijere usporavaju napredak. Ovo ističe i Maja Pokrovac, direktorica udruženja Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH), u intervjuu za portal eGradnja. Iako Hrvatska ima ogroman potencijal za korištenje obnovljivih izvora energije (OIE), trenutno je treća u Europskoj uniji po broju prepreka koje ometaju njihov razvoj, dok je na dnu po korištenju sunčeve energije.

Ključni izazovi

Na nedavno održanoj konferenciji Dani obnovljivih izvora 2024. u Puli, kojoj je domaćin bio OIEH, sudionici su istaknuli ključne izazove s kojima se investitori suočavaju. Unatoč interesu za čak 6000 MW novih kapaciteta iz OIE-a, administrativni problemi i neusklađenost institucija koče daljnji razvoj. Mnogi investitori su u riziku gubitka dozvola zbog dugotrajnih procedura. Isto tako, sustav za priključenje na mrežu suočava se s brojnim problemima.

Cilj je ubrzati zelenu tranziciju

Pokrovac navodi da, iako su investicije u OIE sektor postale atraktivne, posebice u solarne i vjetroelektrane, ključne prepreke su i dalje prisutne. Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) još uvijek nije donijela odluku o cijeni priključenja na mrežu. Ova situacija blokira razvoj 1300 MW projekata. Uz to, propisi koji se odnose na postupke zaštite okoliša i prirode nejednako se primjenjuju na postrojenja koja koriste fosilna goriva i OIE, dodatno otežavajući situaciju.

Kroz aktivnosti udruženja OIEH cilj je ubrzati zelenu tranziciju. Dodatno se želi omogućiti Hrvatskoj da iskoristi svoj puni potencijal. Udruženje okuplja više od 70 tvrtki koje djeluju u sektorima vjetra, sunca, geotermala, bioplina i biomase. Oni kontinuirano rade na rješavanju problema s dozvolama, infrastrukturom i inovacijama.

Konferencija u Puli, na kojoj je sudjelovalo oko 400 stručnjaka iz Hrvatske i inozemstva, naglasila je potrebu za boljom koordinacijom između različitih sektora i institucija kako bi Hrvatska do 2030. ostvarila svoje ambiciozne ciljeve u području OIE-a.

Cijeli intervju možete pronaći na ovoj poveznici.

___________________________________

Izvor: egradnja.hr

Naslovna fotografija: Photo by Karsten Würth on Unsplash