Održana konferencija The Economist Croatia Business Summit

Objavio: Daniela Kreber - 10.11.2024. - Vrijeme čitanja: 3min

Konferencija The Economist Croatia Business Summit okupila je ključne dionike hrvatskog i europskog gospodarstva i politike.

Konferencija The Economist Croatia Business Summit, održana 5. studenog u Zagrebu, okupila je ključne dionike hrvatskog i europskog gospodarstva i politike kako bi, između ostalog, raspravili izazove i mogućnosti zelene tranzicije. Neke od ključnih poruka pročitajte u nastavku teksta.

Četiri ključna procesa za razvoj Hrvatske

U kontekstu hrvatske, Andrej Plenković istaknuo je četiri ključna procesa za razvoj Hrvatske: demografsku revitalizaciju, digitalnu transformaciju, dekarbonizaciju kroz ulaganja u obnovljive izvore energije i reformu obrazovanja. Ovi prioriteti predstavljaju temeljne izazove za Hrvatsku. Gospodarski razvoj države je sve više vezan uz održiva rješenja i prilagodbu suvremenim tehnološkim trendovima.

Hrvatska u globalnom kontekstu održive energije

U raspravi o zelenoj tranziciji, direktorica OIEH-a Maja Pokrovac naglasila je da Hrvatska ima priliku postati globalno prepoznatljiv akter u području obnovljivih izvora energije, što bi donijelo višestruke koristi za građane i domaću industriju.

Međutim, Pokrovac je istaknula potrebu za ubrzanjem administrativnih procedura kako bi se omogućio brži razvoj projekata u energetskom sektoru. Ona je upozorila da čak 45 projekata trenutno čeka na priključenje na elektroenergetsku mrežu. To koči potencijal zemlje da smanji uvoz električne energije, koji je ovog ljeta dosegao 25 %.

Razvojna slika Hrvatske

S druge strane, Marija Vučković (ministrica održivog razvoja i zelene tranzicije) predstavila je vladine napore za ubrzanje administrativnih procesa i ulaganje u elektroenergetsku mrežu. To uključuje projekte skladištenja energije putem baterijskih sustava koji bi omogućili uravnoteženje procesa proizvodnje i potrošnje obnovljivih izvora energije. Takva ulaganja ključna su za Hrvatsku jer omogućuju povećanje domaće proizvodnje čiste energije.

Energetska Tranzicija u kontekstu Europe

Važnost energetske tranzicije u širem europskom kontekstu istaknula je i Boyana Achovski, glavna tajnica organizacije Gas Infrastructure Europe. Naglasila je da sigurnost opskrbe mora ići ruku pod ruku sa zelenom tranzicijom. Pritom je izrazila uvjerenje da će se infrastruktura ubrzo prilagoditi novim potrebama, te se nada skorom prelasku sa molekula fosilnih goriva na elektrone iz obnovljivih izvora.

Iz perspektive OECD-a (Organisation for Economic Co-operation and Development), Karim Dahou, zamjenik direktora Uprave za globalne odnose i suradnju upozorio je na potrebu za klimatskom prilagodbom kao ključnim segmentom zelene tranzicije. Kako je naveo, klimatske promjene i sve učestaliji vremenski ekstremi nameću potrebu za hitnom akcijom. Pri tome će privatne investicije i inovacije u energetskom sektoru igrati ključnu ulogu u energetskoj transformaciji regije.

Aris Spiropoulos iz Metlen Energy & Metals dodao je važnost razvijanja energetske infrastrukture koja omogućuje prijenos čiste energije unutar, ali i preko preko nacionalnih granica. Time bi se dodatno osnažila regionalna suradnja u energetskoj tranziciji.

Konferencija je pružila kao značajna platforma za razmjenu ideja i vizija o tome kako Europa i Hrvatska može ostvariti svoj potencijal u okviru zelene tranzicije. Rasprave su ukazale na hitnost rješavanja administrativnih prepreka, važnost ulaganja u infrastrukturu te na potencijal koji Hrvatska ima za održivi ekonomski rast temeljen na obnovljivim izvorima energije.

__________

Izvor: oie.hr

Naslovna fotografija: Photo by Jakub Pabis