Projekt VERA ističe važnost očuvanja poljoprivredne bioraznolikosti i održivih praksi kroz prekograničnu suradnju.
Dana 3. prosinca 2024. godine, na Institutu MedILS u Splitu, održana je završna konferencija projekta VERA – Održivi poljoprivredni modeli za očuvanje biološke raznolikosti. Konferencija je okupila stručnjake i entuzijaste iz Hrvatske i Italije kako bi predstavili postignuća projekta, razmijenili iskustva i uspostavili nove suradnje u očuvanju poljoprivredne bioraznolikosti.
Cilj projekta VERA bio je očuvanje ugroženih sorti voćaka i promocija održivih poljoprivrednih praksi kao odgovora na izazove klimatskih promjena. Margita Radman, voditeljica Odjela za edukaciju i informiranje udruge Sunce, istaknula je važnost edukacije i suradnje u očuvanju bioraznolikosti:
– Danas smo imali priliku čuti inspirativna izlaganja, sudjelovati u edukativnim radionicama i razmijeniti znanja koja će nam pomoći u daljnjoj zaštiti naše prirodne baštine.
Digitalizacija zbirke smokava i razmjena znanja između Hrvatske i Italije
Jedno od ključnih postignuća projekta je digitalizacija zbirke smokava, koju je predstavila talijanska organizacija I giardini di Pomona. Ova aktivnost osigurava očuvanje genetske baštine smokava za buduće generacije. Također, tijekom projekta realizirana je razmjena sorti smokava između Hrvatske i Italije, čime se doprinosi bogatstvu i raznovrsnosti poljoprivredne baštine obje zemlje.
Sudionici projekta, uključujući učenike Srednje škole Braća Radić iz Kaštel Štafilića i talijanske škole Istituto Tecnico San Padro, sudjelovali su u studijskim putovanjima i radionicama, stječući znanja o održivim poljoprivrednim praksama i modelima zaštite bioraznolikosti.
– Na projektu smo naučili mnogo o očuvanju poljoprivredne baštine i stekli nova prijateljstva. Posebno nas veseli razmjena sorti smokava koju ćemo nastaviti njegovati kod kuće, rekao je Roko Szarvaš, učenik iz Hrvatske.
Edukacija kao temelj očuvanja bioraznolikosti
Poseban fokus konferencije bio je na edukaciji djece i građana. Udruga Permakultura Dalmacija organizirala je radionice za građane, dok je udruga Sunce provodila edukacijske programe za osnovnoškolce. Dr. sc. Mila Bulić s Filozofskog fakulteta u Splitu naglasila je važnost praktičnih radionica:
– Djeca kroz radionice razvijaju emocionalnu povezanost s prirodom, što je ključno za odgovorno ponašanje prema okolišu u budućnosti.
Na Zelenom sajmu razmjene, održanom tijekom konferencije, sudionici su izmjenjivali vrtne alate, sjemenje i knjige o vrtlarstvu. Predstavljeni su i edukativni materijali koje su izradili studenti splitskih fakulteta, dok su na štandovima predstavljeni i rezultati projekta DesirMED, usmjerenog na pronalaženje prirodnih rješenja za izazove klimatskih promjena.
Zaključak: Snaga prekogranične suradnje
Konferencija je završila pozivom na nastavak prekogranične suradnje između Hrvatske i Italije. Sudionici su uživali u zajedničkoj održivoj turi po Splitu i posjetili školski botanički vrt Osnovne škole Ostrog u Kaštel Lukšiću, bogat raznovrsnim biljnim vrstama i maslinikom s tradicionalnim sortama maslina.
– Projekt VERA dokazao je kako suradnja s obje strane Jadrana može donijeti konkretne rezultate u očuvanju bioraznolikosti i unapređenju održivih poljoprivrednih praksi, zaključila je Margita Radman.
Projekt VERA sufinanciran je sredstvima Europske unije kroz Interreg program, potvrđujući kako međunarodni projekti mogu biti ključni za rješavanje izazova vezanih uz bioraznolikost i klimatske promjene.
__________
Izvor: sunce-st.org
Naslovna slika: Photo by Jametlene Reskp on Unsplash