Obilježena obljetnica Programa za osposobljavanje odraslih za zanimanje čipkarica uz zajedničku fotografiju i Dan fuštana
Ove godine Srednja škola Bartula Kašića u Pagu obilježava 30 godina od pokretanja Programa za osposobljavanje odraslih za zanimanje čipkarica – jedinstvenog programa u Hrvatskoj koji institucionalno njeguje umijeće izrade paške čipke. U sklopu ove važne obljetnice, škola je organizirala zajedničko fotografiranje učenika, nastavnika te nekadašnjih polaznica i njihovih mentora, a događaj je simbolično održan na Dan fuštana, koji škola već godinama obilježava u svom kurikulumu. Manifestaciju su podržali Grad Pag i Turistička zajednica Paga.
Očuvanje paške čipke kroz edukaciju i tradiciju
Škola dugi niz godina ulaže napore u revitalizaciju starinskih nošnji i očuvanje kulturne baštine otoka Paga.
“Još uvijek smo jedina škola u Hrvatskoj koja institucionalno provodi učenje šivanja čipke. Danas obilježavamo 30 godina programa i ponosni smo što nastavljamo prenositi ovo dragocjeno umijeće novim generacijama,” istaknula je ravnateljica škole Marija Pećirko.
Na zajedničkoj fotografiji okupili su se i nekadašnji polaznici programa, među njima i Gordana Maržić, polaznica prve generacije čipkarica.
“To nam je bio pravi izazov – naučiti ono što su radile naše nane. Važno je ostati u kontinuitetu, da ruka ne izgubi osjećaj,“ rekla je Maržić.
Tradicija koja traje: Čipkarice prenose znanje novim generacijama
Iako suvremeni način života ostavlja sve manje vremena za ručni rad, starije generacije čipkarica vjeruju da će mlađi nastaviti njegovati ovu vrijednu tradiciju.
“Ne može biti bolje nego što jest! Ovo je trebalo pokrenuti i ranije,” rekla je Tončica Maržić, čipkarica koja i u 85. godini i dalje šije čipku.
Pokretanje programa osposobljavanja odraslih za čipkarice proizašlo je iz inicijative Etnografskog muzeja, s ciljem da se osigura budućnost jednog od najpoznatijih simbola Paga.
“Više niste mogli vidjeti stare Paškinje kako šiju na ulicama. Mi smo čipku spasili. Nakon 30 godina mogu reći – nas je sve manje, ali čipke će uvijek biti,” naglasila je Nedjeljka Oroz, predsjednica Društva paških čipkarica Frane Buda
30 godina posvećenosti i volonterskog rada
Program je od svog začetka bio pionirski poduhvat, prisjetila se Milena Čemeljić, bivša ravnateljica škole.
“Trebalo je stvoriti pedagošku dokumentaciju iz ničega. Ideja je sazrela u proljeće 1994., a već te jeseni krenula je prva generacija.“
U protekla tri desetljeća školu je završilo više od 200 žena i jedan muškarac, koji je ovoga puta bio prezauzet fotografiranjem. Zanimljivo je istaknuti da je čitava manifestacija organizirana isključivo volonterski, bez dodatnih sredstava, što pokazuje posvećenost svih sudionika očuvanju paške čipke.
__________
Izvor: magazin.hrt.hr
Naslovna slika: Photo by Marino Linic on Unsplash