20. siječnja 2025. u Splitu, stručnjaci raspravljali o utjecaju Grka na Jadranu, očuvanju lokaliteta i valorizaciji kulturne baštine.
Ciljevi panel-rasprave
U organizaciji Arheološkog muzeja u Splitu, održana je panel-rasprava „Grci na Jadranu“. Glavni cilj bio je predstaviti rezultate recentnih istraživanja o utjecaju Grka na hrvatskom prostoru te naglasiti izazove arheoloških istraživanja, zaštite i prezentacije lokaliteta.
Rasprava je okupila arheologe, konzervatore, muzeologe, predstavnike lokalnih vlasti i turističkih zajednica kako bi razmijenili ideje i unaprijedili istraživanja. Uz to, naglašena je potreba za zaštitom i turističkom valorizacijom kulturnog naslijeđa.
Podrška Ministarstva kulture
Ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek izrazila je zadovoljstvo velikim odazivom na panel. Istaknula je važnost povezivanja stručnjaka i lokalnih zajednica kako bi se osigurala bolja uprava i prezentacija arheoloških nalazišta.
Ministrica je podsjetila na ulaganja u muzeje, poput Arheološkog muzeja Istre i Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika, te planove za obnovu utvrde „Batarija“ na Visu. Naglasila je kako decentralizacija omogućava lokalnim zajednicama veću autonomiju u razvoju muzeja i lokaliteta, uz podršku matičnih muzeja.
Novi zakonski okviri
Ministrica je ukazala na novine uvedene Zakonom o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara. Istaknula je da će troškove arheoloških istraživanja na lokalitetima, pri gradnji obiteljskih kuća, preuzeti država. Također, novi zakon daje lokalnim samoupravama veću odgovornost za upravljanje arheološkim lokalitetima, s ciljem bolje zaštite i turističke promidžbe.
Fokus na lokalitete Salona i Issa
Posebna pažnja posvećena je lokalitetima Salona i Issa, kojima upravlja Arheološki muzej u Splitu. Obnova utvrde „Batarija“ planira se kako bi se zbirka Isse preselila u novi muzej na Visu. Time bi se osigurao bolji način upravljanja ovim iznimno vrijednim arheološkim lokalitetom.
Predstavljena istraživanja
Na panelu su ravnatelj muzeja Ante Jurčević i muzejski savjetnik Boris Čargo predstavili kopnena istraživanja lokaliteta poput Isse, Pharosa, Traguriona i Korčule te podvodna istraživanja antičkih brodoloma.
Ova istraživanja otkrivaju neprocjenjivu povijesnu vrijednost lokaliteta i pružaju temelje za bolje razumijevanje utjecaja Grka na Jadranu.
Zaključak
Panel-rasprava „Grci na Jadranu“ pokazala je važnost suradnje stručnjaka i zajednica u očuvanju kulturne baštine. Naglašena je potreba za daljnjim istraživanjima, zaštitom i turističkom valorizacijom arheoloških lokaliteta kao ključnim dijelom hrvatske povijesti i identiteta.
__________
Izvor: min-kulture.gov.hr
Naslovna slika: Photo by Håkon Grimstad on Unsplash