Post-litijske baterije: Ekološki prihvatljiva alternativa?

Objavio: Martin Tuđen - 12.09.2024. - Vrijeme čitanja: 3min

U vidu novih istraživanja koja pokazuju štetnost proizvodnje litija, znanstvenici su u potrazi za ekološki prihvatljivijim rješenjem.

Litij-ionske baterije, trenutno dominantne na tržištu punjivih baterija, ključne su za smanjenje emisije stakleničkih plinova. Međutim, sve veći broj ekologa, aktivista i znanstvenika ističe da proizvodnja litija ima značajne ekološke posljedice. Neki smatraju da po svom utjecaju na okoliš litij nije nužno bolja opcija od fosilnih goriva. Već sada, iako su tehnološki još u razvoju, postoje alternative koje bi mogle postati bolje rješenje za industrijsku zelenu tranziciju.

Litij se pokazuje kao manje održivo rješenje

Proizvodnja litij-ionskih baterija zahtijeva velike količine kritičnih resursa i ima negativan utjecaj na okoliš, što stvara potrebu za razvojem novih tehnologija baterija. Kako je upozorio New Scientist, čak i kada bismo imali pristup svim trenutačno poznatim zalihama litija, to ne bi osiguralo dovoljno materijala za zadovoljavanje industrijske potražnje. U tom kontekstu, litij se sve manje smatra održivim rješenjem za budućnost energetike.

Potraga za alternativama litiju

Svjesni ovih ograničenja, znanstvenici su usmjereni na pronalaženje alternativa litiju. Jedna od najperspektivnijih opcija je natrij. Kemijski je sličan litiju, ali bez ekoloških ili geografskih ograničenja. Natrijeve baterije su u razvoju već godinama, a prototipovi baterija koje se mogu puniti na bazi morske vode već postoje. No, znanstvenici upozoravaju da natrij nije automatsko rješenje. Problem leži u činjenici da natrijevi ioni mogu nositi samo električni naboj od +1. To ograničava njegov kapacitet u odnosu na druge elemente.

Neki istraživački timovi istražuju mogućnosti korištenja magnezija, koji nosi veći naboj od +2, što bi moglo rezultirati snažnijim i sigurnijim baterijama. Iako je ovo istraživanje još uvijek u ranoj fazi, magnezij bi mogao jednog dana predstavljati bolju alternativu litiju i natriju.

Staklena baterija kao najinovativnija alternativa

Jedan od najinovativnijih pristupa u razvoju novih baterija je “staklena baterija”. Ovu ideju su razvili Maria Helena Braga sa Sveučilišta Porto u Portugalu i John Goodenough, dobitnik Nobelove nagrade i izumitelj litij-ionske baterije. Ova baterija koristi elektrolit napravljen od stakla prožetog ionima natrija, kroz koje oni mogu lako prolaziti. Svi potrebni materijali za izradu ove baterije lako su dostupni, što je čini ekološki najprihvatljivijom opcijom.

Prema Braginim riječima, ova baterija može nadmašiti one temeljene na litiju. Jedan prototip već pet godina uspješno napaja LED svjetlo u njezinom uredu. Međutim, drugi znanstvenici izvještavaju da imaju poteškoća s repliciranjem ovog uređaja, što ukazuje na potrebu za daljnjim istraživanjima i poboljšanjima.

Kako potraga za alternativama litiju napreduje, jasno je da će budućnost zelene energije zahtijevati inovativna rješenja koja su ne samo učinkovita nego i ekološki održiva.

_________________________________

Izvor: hina.hr

Naslovna fotografija: Photo by Roberto Sorin on Unsplash