Nedavno je u Brindisiju održan prvi sastanak projekta ASPEH kojemu je cilj očuvati bioraznolikost i ekosustav Jadrana.
U Brindisiju je 11. rujna održan početni sastanak projekta ASPEH – Adriatic SPEcies and Habitats of coastal areas. Cilj projekta je očuvanje bioraznolikosti i ekosustava Jadranskog mora. Ovaj projekt, koji se provodi u sklopu Interreg programa Italija-Hrvatska, okuplja partnere iz obje zemlje kako bi zajedničkim snagama smanjili pritiske na biološku raznolikost Jadrana i razvili alate za njegovo dugoročno očuvanje.
Problem ugroženosti bioraznolikosti Jadranskog mora
Jadransko more, bogato bioraznolikošću, suočava se s nizom izazova. Od uništavanja staništa, klimatskih promjena, zagađenja do masovnog nautičkog turizma, koji čini ozbiljnu prijetnju morskim ekosustavima.
Prema nekim procjenama, ljudske aktivnosti povećale su stopu izumiranja vrsta čak 1000 puta u odnosu na prirodni proces izumiranja. Pritisci poput prekomjernog ribolova, onečišćenja i sidrenja u osjetljivim morskim područjima dodatno pogoršavaju stanje. Iako je nautički turizam ekonomski značajan za Hrvatsku, njegov negativni utjecaj na Jadran je neminovan.
Sastanak u Brindisiju: Zajedničke snage Italije i Hrvatske
Na kick-off sastanku u Brindisiju okupili su se ključni dionici. To uključuje predstavnike Upravljačkog konzorcija Torre Guaceto, Općine Fano, Regionalnog parka Po Delta Veneto te hrvatske partnere poput Javne ustanove More i krš i Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije.
Sastanak je pružio priliku za detaljnu raspravu o radnim paketima projekta, financijskim pitanjima te planiranim akcijama, s naglaskom na zajedničke aktivnosti i integrirane pristupe u cilju zaštite prioritetnih staništa i vrsta Jadranskog mora.
Marin Miletić iz Zajedničkog tajništva Interreg programa Italija-Hrvatska istaknuo je važnost sinergije među partnerima, dok je Mariantonietta Pinto iz Upravljačkog konzorcija Torre Guaceto podsjetila na temeljne ciljeve projekta:
“Prvi cilj nam je poboljšati bioraznolikost i kvalitetu okoliša. Kako? Pomoću integriranih pristupa i zajedničkih aktivnosti, iz kojih ćemo moći stvoriti alate koji podržavaju dugotrajni održivi rast programa i osmišljavanje planova očuvanja. Plan nam je i povećati znanje o prioritetnim staništima i vrstama te poboljšati razinu njihove zaštite. U tu ćemo svrhu provesti zajedničke pilot akcije koje testiraju dugoročno očuvanje okoliša. Konačni je cilj razviti strategiju za bolje upravljanje lokalitetima Natura2000 i stvoriti sinergije mjera očuvanja između zemalja Jadrana.”
Kampanja “Jadranska blaga” za podizanje svijesti
Jedna od ključnih aktivnosti projekta je prekogranična komunikacijska kampanja “Jadranska blaga”, koju vodi udruga Sunce iz Hrvatske. Pod sloganom “Svaka vrsta je važna, svako stanište je bitno”, kampanja ima za cilj podizanje svijesti o važnosti očuvanja tri ključna staništa: potopljenih i djelomično potopljenih špilja, muljevitih i pješčanih dna te livada posidonije.
Time se želi zaštititi tri vrste prisutne na Jadranu: njorke, morskog kulika i glavate želve. Vida Zrnčić, voditeljica projekta u udruzi Sunce, istaknula je važnost edukacije, posebno među mladima, turistima i školama, kako bi se podigla svijest o važnosti zaštite ovih vrsta i staništa.
Posjet zaštićenom području Torre Guaceto
Sudionici sastanka imali su priliku posjetiti i zaštićeno morsko područje Torre Guaceto, jedno od najbogatijih ekosustava Mediterana, poznato po svojoj raznolikosti vegetacije i bogatstvu životinjskih vrsta. U sklopu rezervata nalazi se i Centar za oporavak morskih kornjača, gdje se aktivno radi na spašavanju i rehabilitaciji kornjača, uključujući i glavate želve, čija je populacija ugrožena zbog klimatskih promjena.
Jedan od važnih izazova s kojima se suočavaju morski ekosustavi jest promjena omjera spolova kod kornjača zbog porasta temperatura uzrokovanih klimatskim promjenama.
Dugoročna strategija očuvanja Jadrana
Projekt ASPEH nastoji razviti dugoročnu strategiju za bolje upravljanje zaštićenim područjima Natura 2000 u Jadranskom bazenu. Tako će se stvarati sinergije među zemljama i mjerama očuvanja. Udruga Sunce uskoro planira organizirati prekograničnu radionicu koja će okupiti stručnjake iz drugih zaštićenih područja. Cilj je predložiti model za planove očuvanja koji bi se mogao primijeniti i na druga područja Jadranskog mora.
Ovaj projekt pokazuje koliko je važna prekogranična suradnja u zaštiti Jadranskog mora, jer granice između država ne znače ništa u ekosustavima, gdje se posljedice ljudskih aktivnosti prelijevaju preko svih granica.
____________________________________
Izvor: Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce
Naslovna fotografija: Photo by Valerio Giannattasio on Unsplash