Projekt godine: knjiga o regenerativnoj arhitekturi

Objavio: Martin Tuđen - 14.07.2024. - Vrijeme čitanja: 3min

U Zagrebu je održana Zelena ljetna radionica. Među nagrađenima, našla se i knjiga o regenerativnoj arhitekturi.

U Zagrebu, 3. srpnja održana je tradicionalna Zelena ljetna radionica. Događaj je organizirao Hrvatski savjet za zelenu gradnju, u suradnji s HUPFAS-om. Mjesto radnje bio je MATIS ABSOLUT LOUNGE u Zagrebu, a manifestacija je okupila velik broj članova i partnera Savjeta.

Više od 70 sudionika

Više od 70 sudionika sudjelovalo je u zanimljivoj radionici na temu energetske obnove zgrada. Tijekom događaja, Hrvatski savjet za zelenu gradnju i HUPFAS dodijelili su godišnje nagrade za zelenu gradnju najboljim projektima, instituciji i osobi godine.

Nagrade se tradicionalno dodjeljuju projektima, ustanovama i osobama koji su se istaknuli na području zelene gradnje i održivo izgrađenog okoliša u prethodnoj godini. Ova svečanost, koja se održava od 2016. godine, priznaje značajan doprinos unapređenju kvalitete gradnje i života te održivog gospodarstva. O dobitnicima nagrada odlučivao je žiri sastavljen od 11 uglednih stručnjaka na području održive gradnje i okoliša.

Potrebno je uključiti sve dionike

Vlasta Zanki, predsjednica stručnog povjerenstva naglasila je kako je potrebno uključiti sve dionike kako bi postigli dekarbonizaciju zgrada.

„To je iznimno kompleksan i dugotrajan proces, ali je ciljeve u konačnici moguće postići. Upravo su ove nagrade naš doprinos tom cilju, jer svaki kvalitetan projekt i napor je važan i može biti inspiracija drugima. Zato još jednom zahvaljujem svim dobitnicima i vjerujem da će potaknuti mnoge da učine naše zgrade i naš okoliš boljim za život“, istaknula je.

„Zahvaljujemo svima koji su se prijavili i onima koji su ove godine nagrađeni te tako dali doprinos boljoj kulturi života i razvoju našeg društva. Mi kao udruga koja okuplja proizvođače građevinskih materijala za toplinsku izolaciju zgrada dokazujemo da je uloga industrije u ovom procesu dekarbonizacije bitna i da imamo potrebne tehnologije i rješenja ali i stručnost koja je potrebna za kreiranje politika koje moraju biti podloga za kvalitetne promjene u zgradarstvu“, dodao je Igor Kemenović, predsjednik HUPFAS-a.

Projekt godine je knjiga o regenerativnoj arhitekturi

Nagrade su se dijelile u šest kategorija. Tako se priznanje moglo dobiti za građevinu godine bilo u novogradnji ili rekonstrukciji, instituciju godine, studentski projekt godine, osobu godine i projekt godine.

Knjiga “Što je sve regenerativna arhitektura?” proglašena je projektom godine. Ova knjiga objašnjava koncept regenerativne arhitekture, naglašavajući njenu važnost u današnjem kontekstu i praktične metode primjene, posebno na otocima s turističkom ekonomijom. Poseban naglasak stavljen je na stambene zadruge kao katalizatore ekološke i društvene obnove.

Namijenjena je širokoj publici, uključujući studente različitih struka, učitelje, profesore, planere, arhitekte, građevinske inženjere, izvođače i druge stručnjake. Također je korisna lokalnim zajednicama i svima zainteresiranima za stambena pitanja, održivost, jednakost i život u skladu s prirodom.

Nagradu je preuzeo Veljko Armano Linta, ovlašteni arhitekt iz Studija Armano Linta za arhitekturu i dizajn. Nagradu mu je uručila Goranka Tropčić Zekan, članica Upravnog odbora HSZG-a i povjerenstva.

Autori knjige učinili su je javno dostupnom kako bi je svatko mogao pročitati i dijeliti. Također, potiču svakoga da se javi s komentarima i idejama za regenerativne suradnje. Poručuju da je knjigu najugodnije čitati ako se koristi dvostrani pregled.

_________________________________________________

Izvor: gbccroatia.org, armanolinta.hr

Naslovna fotografija: Armanolinta.hr