U Zagrebu je održana prva radionica projekta BEYOND koja je posvećena sinergiji proizvodnje i drugih aktivnosti na Jadranu.
U zagrebačkom hotelu Esplanade održana je prva regionalna radionica projekta BEYOND. Ona je posvećena sinergiji između proizvodnje energije i drugih aktivnosti na Jadranu, uz očuvanje ekološke ravnoteže.
Radionicu je organizirala Istarska regionalna energetska agencija (IRENA) u suradnji s Fakultetom strojarstva i brodogradnje i Energetskim Institutom Hrvoje Požar. Na radionici su se okupili ključni dionici u razvoju održivih pučinskih vjetroelektrana.
Ekološki integritet Jadranskog mora
Cilj ove radionice bio je osigurati platformu za dijalog o pravnim, tehničkim i ekološkim aspektima razvoja pučinskih vjetroelektrana u Jadranskom moru. Prezentacije i panel diskusije uključivale su razmatranje zakonodavnih okvira, tehnoloških izazova i zaštite okoliša. Svoja su viđenja iznijeli predstavnici Zavoda za prostorni razvoj, Agencije za ugljikovodike, Hrvatskog operatora prijenosnog sustava te talijanskog Nacionalnog instituta za oceanografiju i primijenjenu fiziku.
Projekt BEYOND
Direktor IRENA-e Dalibor Jovanović predstavio je projekt BEYOND – Blue Economy Synergies for Sustainable Development kao primjer strateškog planiranja koje povezuje obnovljive izvore energije i plavu ekonomiju.
Projekt BEYOND, financiran iz programa prekogranične suradnje INTERREG V-A Italija – Hrvatska. Ima proračun od 1,76 milijuna eura, a trajat će do 2026. godine. Osim IRENA-e, projekt obuhvaća brojne partnere. Među njima su Nacionalni institut za oceanografiju, Regija Apulija, Sveučilište u Rijeci, Splitsko-dalmatinska županija te Agencija za ugljikovodike.
Glavni cilj projekta je stvaranje modela održivog razvoja pučinskih vjetroelektrana koji uključuje različite sektore plave ekonomije. Točnije, ribarstvo, akvakulturu i turizam. Projekt naglašava važnost inovativnih tehnologija koje minimiziraju utjecaj na okoliš, a istovremeno maksimiziraju sinergiju svih gospodarskih aktivnosti na moru. Ovakav pristup također teži očuvanju morskih ekosustava te balansiranju ekoloških i ekonomskih učinaka, uz snažnu podršku održivog razvoja lokalnih zajednica.
Potencijal pučinskih vjetroelektrana za Hrvatsku
Iako Hrvatska još nema operativne pučinske vjetroelektrane, potencijal Jadranskog mora, osobito u Istri, čini ovu regiju ključnim područjem za razvoj održive energetske infrastrukture. IRENA je započela s postavljanjem smjernica za takav razvoj kroz prethodni projekt COOPwind, a BEYOND je prirodni nastavak ove vizije.
Ovi projekti označavaju korake prema energetskoj samodostatnosti Hrvatske putem obnovljivih izvora energije, a Jadransko more ima potencijal da postane centralni izvor energije iz pučinskih vjetroelektrana.
Perspektive i izazovi
U završnom dijelu radionice održana je panel diskusija s domaćim i međunarodnim stručnjacima. Među govornicima bili su prof. dr. sc. Neven Duić s Fakulteta strojarstva i brodogradnje, predstavnici HEP-a, Splitsko-dalmatinske županije i Hrvatskog operatora prijenosnog sustava. Iako su istaknuti tehnički i zakonski izazovi, zaključak panela je bio da Hrvatska ima velik industrijski i energetski potencijal u sektoru pučinskog vjetra.
Projekt BEYOND postavlja temelje za održivu budućnost energetike u Hrvatskoj te prikazuje kako sinergija između različitih sektora plave ekonomije može podržati gospodarski rast, energetsku neovisnost i očuvanje ekološkog integriteta Jadranskog mora.
_______________________________
Izvor i fotografije: irena-istra.hr