Prvi svjetski umjetni energetski otok u Belgiji

Objavio: Martin Tuđen - 04.11.2024. - Vrijeme čitanja: 2min

Princess Elisabeth Island, inovativni je projekt umjetnog energetskog otoka koji bi trebao proizvoditi 3,5 GW energije iz vjetra.

Europska investicijska banka (EIB) osigurala je 650 milijuna eura za kompaniju Elia Transmission Belgium (ETB) u svrhu izgradnje prvog umjetnog energetskog otoka na svijetu: Princess Elisabeth Island. Ovaj inovativni projekt proizvodit će čak 3,5 GW energije iz vjetra. Time će omogućiti napajanje oko tri milijuna belgijskih kućanstava obnovljivom energijom. To je značajan korak prema održivoj energetskoj budućnosti zemlje.

Ključan korak u energetskoj tranziciji Belgije i Europe

Prema ETB-u, projekt Princess Elisabeth Island od presudne je važnosti za energetski prijelaz Belgije i Europe, jer će omogućiti prijenos velikih količina energije dobivene iz vjetra na Sjevernom moru do glavnih potrošačkih centara na kopnu. Ugovor o financiranju potpisan je 25. listopada u nizozemskom gradu Vlissingenu, gdje se već započelo s gradnjom temelja otoka.

Završetak projekta planiran za 2027. godinu

Princess Elisabeth Island bit će izgrađen oko 45 kilometara od belgijske obale, unutar vjetroenergetske zone koja također nosi ime princeze Elizabete. Očekuje se da će otok biti dovršen do 2027. godine. Tako će postati prvi svjetski energetski otok izgrađen s ciljem povećanja kapaciteta za integraciju offshore vjetroelektrana u nacionalnu elektroenergetsku mrežu Belgije.

Projekt će dodatno smanjiti ovisnost Belgije o fosilnim gorivima i omogućiti pristup povoljnijoj obnovljivoj energiji. Time će Belgija znatno doprinijeti europskim ciljevima u pogledu klimatske neutralnosti i veće upotrebe obnovljivih izvora energije.

Pripreme za gradnju

Gradnja otoka započela je postavljanjem kesona, velikih betonskih temelja koji se grade u Vlissingenu. Kesoni će biti potopljeni i ispunjeni pijeskom, čime će činiti osnovu otoka. Na otoku će se instalirati infrastruktura za visoki napon, koja će povezivati izvozne kablove s offshore vjetroelektrana u zoni Princess Elisabeth. To će omogućiti prijenos energije do potrošača na kopnu.

Otok će služiti i kao čvorište za buduće međunarodne energetske veze, takozvane hibridne interkonektore. Ovi interkonektori će omogućiti razmjenu električne energije između Belgije i njezinih susjeda, poput Velike Britanije, istovremeno povezujući zemlju s većim offshore vjetroelektranama u Sjevernom moru.

Na taj način Belgija će biti bolje opskrbljena obnovljivom energijom, smanjujući potrebu za fosilnim gorivima i dodatno se približavajući klimatskim ciljevima Europske unije.

_________________________________

Izvor: klix.ba

Naslovna fotografija: Photo by Simone Scholten on Unsplash