Saleh je na Kornatima otkrio svoj neviđeni talent: nitko kao taj tinejdžer, izbjeglica iz Afganistana, ne može tako brzo trčati po oštrim škrapama i uspješno hvatati ovce za šišanje. Ravna mu je jedino Ivana iz Siska. Rafi, Salehov vršnjak i zemljak, s njime i pod budnim okom jedriličarke, biologinje i instruktorice ronjenja Jelene Belamarić ne samo što je ovoga ljeta proplivao, nego je i zaronio. Matea se dokazala kao najbolja brodska domaćica; Predrag i Mihael kao stari mornari upravljaju dugačkim veslima ‘Vinkom’, obnovljenom ofalkanom gajetom; Željko i Antonio neupitni su prvi časnici stare škune Lirice. Svi oni su sudionici Kornatske pustolovine, jedne od najljepših i najhumanijih ovoljetnih jadranskih plovidbi u kojoj je sudjelovalo 20-ak djece iz hrvatskih domova, a koju je organizirao Jadranski pomorski institut.
Ta tiha i od medija gotovo skrivena udruga na jedinstven način spojila je brigu o hrvatskoj pomorskoj baštini s odgojem, potporom i edukacijom djece čije životne sudbine nisu bile ni poticajne ni lake.
Iza priče o Jadranskom Pomorskom Institutu stoji James Bender, Amerikanac, jedriličar i kulturni antroplog, koji se, nakon što je oplovio mnoga mora i odradio brojne projekte u kojima je mornarske vještine učinio okosnicom potpore napuštenoj i kriminalu izručenoj djeci newyorškoga Bronxa, zaljubio u Hrvaticu, otkrio Murter i Komižu i nepovratno se vezao uz kaiće i batane, gajete i leute, trabakule i pelage…
Od dolaska u Hrvatsku 2009. James je počeo surađivati s mjesnim organizacijama kako bi se u lokalne programe za mlade uključila tradicionalna plovidba. Prva uspješnica bila je kad je na plovidbe do Palagruže odveo štićenike doma Maestral iz Splita. Nešto kasnije utemeljeni Jadranski pomorski institut organizirao je brojne male brodograditeljske radionice, poduzeo plovidbe, a posebno je bila zapažena ona pod imenom Veliki put lubenica, koja je slijedila morski put starih trgovaca lubenicama od Splita do Dubrovnika. James, stjecajem obiteljskih okolnosti, trenutačno nije u Hrvatskoj, ali njegovu misiju Institut i dalje nastavlja predvođen Markom Kneževićem, njegovim izvršnim direktorom.
‘Ideja koju smo razvili s Jamesom nije se u ovih sedam godina mijenjala. Želimo prenijeti tradicionalna znanja iskusnih brodograditelja i mornara na mlade generacije, prvenstveno iz sustava socijalne skrbi. Želimo istodobno raditi s lokalnim organizacijama kako bi se znanja o tradicionalnim jedrenjacima uključila u školski program. Želimo pomoći vlasnicima jedrenjaka pronaći nove načine održavanja brodova u pogonu promjenom fokusa s tradicionalnog rada na turizam i edukacijske programe o okolišu’, rekao je Marko, napominjući da je ovogodišnja kornatska avantura posebna. To je prva plovidba u kojoj su objedinjenje dosadašnje dvije odvojene grupe djece – riječna i morska.
Dok je morska svoje uporište imala u već spomenutom domu Maestral, domu iste namjene u Kaštelima i u pomoći udruge Most, riječna je ishodište imala u domu u Sisku, djelovala je u Kostajnici, ali je svoju misiju širila i u Bihaću i u Banjaluci.