Radionica o financijskim mehanizmima za projekte dekarbonizacije otoka: Razmjena znanja i iskustava među otočanima i stručnjacima

Objavio: Martin Tuđen - 20.09.2024. - Vrijeme čitanja: 2min

Otok Lezbos bio je poprište radionice o financijskim mehanizmizma za projekte dekarbonizacije otoka. Predstavnici Hrvatske bili su Maja Jurišić iz Pokreta Otoka i Ivan Zoković, član energetske zadruge Apsyrtides.

Na otoku Lezbosu održala se radionica pod nazivom “Financing Mechanisms for Islands Decarbonisation Projects with a Focus on Shared Energy Communities”. Radionicu je organizirao Clean Energy for EU Islands Secretariat.

Naglasak na energetskim zajednicama

Ova radionica okupila je stručnjake i predstavnike otočnih zajednica iz Portugala, Danske, Irske, Grčke i Hrvatske. Cilj je razmjena znanja i praksi u vezi s financiranjem projekata za dekarbonizaciju otoka, uz poseban naglasak na energetske zajednice.

Hrvatsku su na radionici predstavljali Maja Jurišić, predsjednica Pokreta Otoka, i Ivan Zoković, član energetske zadruge Apsyrtides s cresko-lošinjskog arhipelaga. Kroz sudjelovanje u radionici, hrvatski predstavnici razmijenili su iskustva s otočanima i stručnjacima iz drugih država kako bi dobili korisne informacije i ideje za razvoj konkretnih projekata energetskih zajednica u Hrvatskoj.

Financiranje i dugoročna održivost

Radionica se bavila ključnim pitanjima financiranja i dugoročne održivosti projekata energetske tranzicije na otocima, s posebnim fokusom na mehanizme financiranja zajedničkih energetskih projekata. Raspravljalo se o modelima zajedničkog financiranja, ulaganja i dijeljenja resursa između različitih otočnih zajednica. Sve to kako bi se ubrzala dekarbonizacija i omogućila održivost ovih inicijativa.

Posebno je važno napomenuti da, u kontekstu porasta cijena električne energije i nestabilnosti energetskog tržišta, energetske zajednice postaju jedan od ključnih modela za osiguranje energetske neovisnosti i smanjenje troškova za otočane. Iako prilagodba zakonskih okvira u Hrvatskoj još uvijek predstoji, sudjelovanje u ovoj radionici pruža važne uvide koji će olakšati proces kreiranja i provedbe projekata kroz energetske zajednice.

Radionica je donijela razne primjere i izazove iz prakse otočnih zajednica, a sudionici su aktivno raspravljali o najboljim načinima za osiguravanje uspješnog financiranja i implementacije projekata koji će doprinijeti smanjenju emisija i energetskoj neovisnosti europskih otoka. Posebna pažnja posvetila se inovativnim modelima financiranja, uključujući zajednička ulaganja, što je od iznimne važnosti u osiguravanju dugoročne održivosti ovih inicijativa.

___________________________________