ŠĆEDRO: Arheološki lokaliteti i suvremena tehnologija

Objavio: Martin Tuđen - 19.12.2024. - Vrijeme čitanja: 3min

Otok Šćedro vrvi bogatim arheološkim lokalitetima. Sada, pomoću tehnologije, oni se mogu dodatno istražiti, ali i zaštititi.

Otok Šćedro, smješten u akvatoriju općine Jelsa, krije jedinstveno podmorsko arheološko bogatstvo koje svjedoči o pomorskim putevima i kulturama prošlosti. S tri potpuno očuvana antička brodoloma, Šćedro se izdvaja kao jedinstvena lokacija ne samo na Jadranu nego i na cijelom Sredozemlju. Ovi lokaliteti, zajedno s antičkim pristaništima i vilama maritimama, svjedoče o važnosti ovog područja kroz povijest.

Povijest otkrivenih lokaliteta

  • Šćedro 1: Otkriven 2017. godine na dubini od 44 metra, datira iz 2./1. st. pr. Kr. Teret broda uključuje amfore koje svjedoče o trgovini vinom.
  • Šćedro 2: Pronađen 2019. godine na dubini od 64 metra, datira iz 3./4. st. pr. Kr. Nosio je amfore tipa MGS III–VI, karakteristične za helenističko razdoblje.
  • Šćedro 3: Otkriven 2023. godine u suradnji Hrvatske i Talijanske ratne mornarice, na dubini od 48–50 metara. Brod iz 3. st. pr. Kr. prevozio je vinske amfore tipa MGS VI.

Ovi lokaliteti nalaze se na velikim dubinama, zbog čega je njihovo istraživanje i dokumentacija zahtjevno. Tehničko ronjenje, korištenje rebreathera i suvremeni postupci fotogrametrije omogućili su izradu 3D modela svih triju lokaliteta, čime su prvi put u potpunosti dokumentirani.

Tehnološka dostignuća u istraživanju

Uz pomoć programa Agisoft Metashape, tim stručnjaka izradio je fotogrametrijske 3D modele brodoloma i podvodnih struktura. Ovi modeli omogućuju:

  • Znanstveno istraživanje lokaliteta bez potrebe za ponovnim ronjenjem,
  • Kulturnu prezentaciju putem virtualne stvarnosti, web platformi i turističkih vodiča,
  • Zaštitu i očuvanje lokaliteta kroz izradu elaborata za daljnja istraživanja i podvodne arheološke parkove.

Ključni rezultati projekta

  • Šćedro 3 (2023.): Uz pomoć 1.125 fotografija, stvoren je ortofoto generiran iz 3D modela. Amfore su razmještene na površini 17 x 7 metara, u tri reda.
  • Šćedro 2 (2019.–2023.): Napravljene snimke iz 998 fotografija omogućile su najdetaljniju dokumentaciju lokaliteta do sada, unatoč iznimno mutnom moru i jakim strujama.
  • Šćedro 1 (2017.): Na dubini od 44 metra dokumentirano je nalazište s više od 4.000 fotografija snimljenih tijekom 20 zarona.

Svi nalazi uključuju precizno izmjerene strukture i detaljnu analizu tereta, što omogućuje rekonstrukciju pomorske trgovine i tehnologije antičkog razdoblja.

Prezentacija i zaštita baštine

Projekt „Prezentacija arheoloških lokaliteta podmorja općine Jelsa – otok Šćedro“ provodi se uz suradnju lokalnih institucija i stručnjaka, uključujući arheologinju Teu Katunarić Kirjakov s Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu. Financira ga Splitsko-dalmatinska županija kroz program arheološkog turizma.

Ciljevi projekta uključuju:

  • Kontinuirano istraživanje i dokumentaciju podvodne baštine,
  • Razvoj kulturno-turističkih sadržaja kroz podvodne arheološke parkove i virtualne ture,
  • Jačanje svijesti o važnosti očuvanja kulturne baštine otoka Šćedra.

______________________________________

Izvor: muzejopcinejelsa.hr

Naslovna fotografija: Photo by Karl Callwood on Unsplash