ŠIPAN: Međunarodna radionica za održivi otočni razvoj

Objavio: Martin Tuđen - 20.10.2024. - Vrijeme čitanja: 3min

Na otoku Šipanu, od 21. do 23. listopada, održat će se Academy Šipan Lighthouse, međunarodna radionica posvećena održivom otočnom razvoju.

Od 21. do 23. listopada 2024. godine, na otoku Šipanu, održat će se Academy Šipan Lighthouse. To je međunarodna radionica posvećena održivom otočnom razvoju s naglaskom na korištenje obnovljivih izvora energije.

Radionica okuplja stručnjake, aktiviste, donositelje odluka i istraživače iz raznih zemalja, koji će razmjenjivati znanja, iskustva i najbolje prakse u energetskoj tranziciji hrvatskih i europskih otoka.

Što vas očekuje?

Ponedjeljak, 21. listopada
Radionica počinje dolaskom sudionika u popodnevnim satima, a u 18:30 sati održat će se službeno piće dobrodošlice, gdje će sudionici imati priliku upoznati se i razmijeniti prva iskustva.

Utorak, 22. listopada
Program započinje ujutro s otvorenjem radionice, a pozdravne govore održat će predstavnici ključnih organizacija, uključujući dr. sc. Rinu Medića, tajnika Akademije Šipan, izv. prof. dr. sc. Marijanu Pećarević, prorektoricu za znanost i održivost Sveučilišta u Dubrovniku, Ivicu Katića, predsjednika Mjesnog odbora Suđurađ, te Ljiljanu Rek iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske.

Nakon uvodnih govora, uslijedit će dva ključna izlaganja o energetskoj tranziciji hrvatskih otoka i mogućnostima sufinanciranja obnovljivih izvora energije, koja će postaviti temelje za daljnju raspravu.

Primjeri dobre prakse

Kroz prezentacijsku sesiju 1 bit će prikazani primjeri dobre prakse korištenja obnovljivih izvora energije u Hrvatskoj, s posebnim naglaskom na energetske zajednice i energetske projekte na lokalnoj razini. Zanimljivo je da će neka izlaganja biti održana online, uključujući Maju Jurišić iz Pokreta otoka i Sanelu Mikulčić Šantić iz udruge Kreativne opcije za ruralne aktivnosti i klimu, Križevci. Maja Jurišić će tako predstaviti ISLET projekt koji pospješuje stvaranje energetskih zajednica na otocima.

Nakon pauze, sudionici će se upoznati s projektima energetske tranzicije u regiji, uključujući dekarbonizaciju elektroenergetskog sektora Zapadnog Balkana i obnovljive izvore energije u Sjevernoj Makedoniji. Ovaj segment je ključan za razumijevanje šire slike energetske transformacije u regiji.

Nakon popodnevnih sesija, uslijedit će obilazak otoka uz pratnju stručnog vodiča, što će sudionicima omogućiti da bolje razumiju izazove i mogućnosti u održivom razvoju otoka.

Srijeda, 23. listopada
Dan započinje s moderiranom radionicom, koja će se baviti ključnim temama održivosti i energetske tranzicije na lokalnoj razini. Moderatori, dr. sc. Irena Đokić i dr. sc. Rino Medić, usmjerit će raspravu prema konkretizaciji ideja i prijedloga za daljnje korake. Radionica će biti prilika za aktivnu suradnju i donošenje zaključaka koji mogu oblikovati budućnost energetskih zajednica na otocima.

Nakon ručka, sudionici će se pozdraviti i započeti s povratkom kućama, bogatiji za nova znanja i iskustva.

Zašto sudjelovati?

Ova radionica pruža jedinstvenu priliku za povezivanje s međunarodnim stručnjacima i razmjenu ideja o budućnosti održivih otočnih zajednica. Sudionici će imati priliku učiti o najboljim praksama u energetskoj tranziciji, dekarbonizaciji i korištenju obnovljivih izvora energije. Također, i kako pokrenuti slične projekte na svojim otocima.

Academy Šipan Lighthouse je korak prema održivijoj budućnosti naših otoka, i prilika da zajednički doprinosimo energetskoj tranziciji Hrvatske i Balkana.

___________________________________

Naslovna fotografija: Photo by Jason Goodman on Unsplash