Studenti Agronomskog fakulteta educirani o primjeni agrosolara u poljoprivredi

Objavio: Martin Tuđen - 23.01.2025. - Vrijeme čitanja: 3min

Stručni skup “Primjena agrosolara u poljoprivredi” održan je na Agronomskom fakultetu u Zagrebu pred studentima tog fakulteta.

Suradnja s gospodarstvom i potreba za stjecanjem novih znanja postaju ključni za suočavanje s izazovima u poljoprivredi. Primjer ovakvih izazova su klimatske promjene i potreba za povećanjem učinkovitosti i konkurentnosti sektora. O tim temama raspravljalo se na stručnom skupu “Primjena agrosolara u poljoprivredi”. On je nedavno održan na Agronomskom fakultetu u Zagrebu.

Znanja potrebna za eru klimatskih promjena

Dekan Agronomskog fakulteta, prof. dr. sc. Aleksandar Mešić, istaknuo je kako klimatske promjene zahtijevaju nova znanja. Naglasio je da to nisu samo znanja iz područja poljoprivrede, već i iz energetike i digitalizacije. “Da bismo transformirali poljoprivredu u uspješnu i modernu industriju, moramo se osloniti na napredne tehnologije i stručnjake iz različitih sektora”, poručio je dekan. Time je najavio i nastavak edukacijskih aktivnosti u suradnji s gospodarstvom.

Studenti su kroz stručne prezentacije profesora i stručnjaka iz tvrtke EnergoVizija stekli uvid u potencijale i primjenu agrosolara. Tvrtka se bavi razvojem inovativnih tehnoloških rješenja baziranih na obnovljivim izvorima energije i kružnom gospodarstvu. Posebno su predstavljena najnovija saznanja o održivim poljoprivrednim i energetskim rješenjima.

Razvoj agrosolara sve popularniji

Direktor EnergoVizije, Mario Turković, naglasio je kako razvoj agrosolara, od malih istraživačkih projekata do velikih komercijalnih sustava, postaje sve popularniji u Europi i Hrvatskoj. “Interes za ovu tehnologiju raste eksponencijalno, a agrosolari mogu značajno doprinijeti otpornosti poljoprivrednih kultura na ekstremne vremenske uvjete”, rekao je Turković.

Izv. prof. dr. sc. Goran Fruk sa Zavoda za voćarstvo pojasnio je kako agrosolari mogu pomoći u suočavanju s izazovima poput nedostatka vode tijekom vegetacije i zaštiti tla od erozije. Naglasio je kako je suradnja agronoma i energetičara ključna. Posebno za prilagodbu tehnologije specifičnim potrebama različitih kultura.

Primjeri iz Europe

Studentima su predstavljeni i primjeri iz Nizozemske. Tamo se agrosolari koriste za zaštitu nasada od tuče i mraza, te rezultiraju većim prinosima. Slični pozitivni rezultati zabilježeni su i u Italiji i Francuskoj, gdje agrosolari pomažu u očuvanju optimalnih uvjeta za uzgoj vinove loze.

Prof. dr. sc. Marko Karoglan sa Zavoda za vinogradarstvo i vinarstvo istaknuo je kako agrosolari mogu pridonijeti usporavanju dozrijevanja grožđa te smanjenju potrebe za navodnjavanjem. To bi moglo pomoći u očuvanju vinogradarske proizvodnje u Hrvatskoj.

Inženjerka građevinarstva Marina Prusina, direktorica Odjela za upravljanje projektima u EnergoViziji, detaljno je prikazala zakonske okvire i proceduralne korake potrebne za realizaciju agrosolarnih projekata. “Za uspješnu provedbu ovakvih projekata potrebno je specifično znanje iz različitih područja, stoga je važno kontinuirano educiranje i suradnja”, poručila je Prusina.

Stručni skup “Primjena agrosolara u poljoprivredi” pokazao je kako je integracija obnovljivih izvora energije i naprednih tehnologija ključna za budućnost hrvatske poljoprivrede te je postavio temelje za daljnje edukacijske i razvojne aktivnosti.

____________________________________

Izvor: financije.hr

Naslovna fotografija: Photo by Nacho Domínguez Argenta on Unsplash