Stručnjaci preporučuju radikalnu promjenu u proizvodnji energije kako bi se suzbile posljedice klimatske krize
Međutim, pojavila se kontrateza tvrdeći da će utjecaji prijelaza na sustav dominiran obnovljivom energijom oštetiti zajednice i prirodu. No, ne smijemo izgubiti iz vida širu sliku: općenito, obnovljivi izvori energije puno su bolji za ljude i prirodu, a imamo alate ne samo za izbjegavanje ili minimaliziranje bilo kakvih negativnih utjecaja, već i za planiranje i izgradnju na načine koji počinju obnavljati prirodu.
Transformacija energetskog sektora zahtijeva globalnu sistemsku promjenu koja kombinira sve potrebne promjene na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini. Brza transformacija energetskog sektora ne dolazi bez utjecaja na prirodne resurse i lokalne zajednice, ali znatno je manje štetna od nastavka trenutnog puta opskrbe svijeta prije svega fosilnim gorivima. Trebamo prijeći na energetski sustav koji uzima u obzir troškove i koristi za prirodu u svim fazama planiranja, dizajniranja, razvoja i donošenja odluka.
U analizi koja je prva takve vrste, WWF i Boston Consulting Group uspoređuju brzi prijelaz na obnovljivu energiju s našim trenutnim pristupom dominiranom fosilnim gorivima u ključnim područjima, uključujući rudarstvo, kvalitetu zraka, kvalitetu vode, ekosustave, biološku raznolikost, dobrobit ljudi i površinu zahvaćenu. Rezultati pokazuju da je brzi prijelaz na obnovljivu energiju dramatično bolji za prirodu, ljudsko zdravlje i sigurnost te zapošljavanje.
Pogledajte neke od najuvjerljivijih rezultata.
Dobrobit ljudi
Na svih osam socioekonomskih mjera, scenarij brzog prijelaza ostvaruje znatno veće koristi za ljude. Uključuje poboljšanu sigurnost hrane, ljudsko zdravlje i životne uvjete u usporedbi s poslovanjem kao i obično.
Biološka raznolikost
Rizici za biološku raznolikost, prirodne staništa i ekosustave značajno su niži u brzom prijelazu na obnovljive izvore energije u usporedbi s budućnošću poslovanja kao i obično.
Rudarstvo
Ekološki otisak za kritične minerale potrebne za brzi prijelaz na obnovljivu energetsku budućnost bit će puno manji od zemljišta oslobođenog od rudarenja ugljena.
Zemlja
Razmatranjem ukupnog otiska razvoja energije i onog povezanog s gubicima i degradacijom zemljišta uzrokovanom klimatskim promjenama, predviđeni ukupni utjecaj na zemlju (i ocean) manji je u scenariju brzog prijelaza u usporedbi s fosilnim energetskim sustavom poslovanja kao i obično.
Voda
Kvaliteta vode značajno će se poboljšati ako brzo prijeđemo na obnovljivu energiju, rezultirajući masovnim zdravstvenim koristima za ljude.
Kvaliteta zraka
Kvaliteta zraka značajno će se poboljšati ako brzo prijeđemo na obnovljivu energiju, rezultirajući masovnim zdravstvenim koristima. Emisije zagađivača zraka su između 60% i 90% manje uz brzi prijelaz na obnovljivu energiju do 2050.. Govorimo u usporedbi s fosilnim energetskim sustavom poslovanja kao i obično.
Izvor: WWF
Fotografije: WWF
Naslovna fotografija: Adobe Stock