Tehnologija inspirirana ljudskim srcem pretvara snagu valova u energiju

Objavio: Martin Tuđen - 13.03.2025. - Vrijeme čitanja: 3min

Švedska tvrtka CorPower Ocean razvila je uređaj u obliku bove koji, poput ljudskog srca, pretvara energiju valova u električnu energiju.

Dok solarna i energija vjetra ovise o vremenskim uvjetima, morski valovi na mnogim su mjestima neprekidan i snažan izvor energije – no još uvijek nedovoljno iskorišten. Švedska tvrtka CorPower Ocean razvila je inovativan uređaj u obliku bove koji, funkcionirajući na principu ljudskog srca, pretvara energiju valova u električnu energiju.

Valovi – neiskorišteni div obnovljive energije

Jedan od najvećih izazova zelene tranzicije je osiguravanje stabilne opskrbe energijom, kakvu danas pružaju fosilna goriva. Energija Sunca i vjetra je varijabilna i nepredvidiva, no oceani, koji prekrivaju 71 % Zemljine površine, predstavljaju ogroman neiskorišteni potencijal za proizvodnju čiste energije.

Prema Međuvladinom panelu za klimatske promjene (IPCC), energija valova mogla bi omogućiti proizvodnju čak 29,5 petavat-sati električne energije godišnje, što je gotovo deset puta više od ukupne godišnje potrošnje električne energije u Europi.

CorPack – bova koja pretvara kretanje valova u struju

Trenutno postoji nekoliko tehnologija koje pokušavaju iskoristiti energiju valova, no posebnu pažnju privlači inovacija iz Švedske. Kardiolog Stig Lundbek osnovao je 2009. godine tvrtku CorPower Ocean s ciljem pronalaska rješenja za učinkovito iskorištavanje snage valova.

Rezultat višegodišnjih hidrodinamičkih istraživanja je CorPack velika bova izrađena od izdržljivih i laganih materijala, koja transformira pokrete valova u električnu energiju.

Baš kao što ljudsko srce koristi hidraulički tlak za pumpanje krvi u jednom smjeru, CorPack funkcionira tako da se bova povlači prema dolje, dok je valovi guraju prema gore. Ova energija gibanja pretvara se u rotaciju, koja zatim proizvodi električnu energiju putem generatora.

Prvi CorPack već je instaliran u blizini sjeverne obale Portugala, gdje napaja portugalsku elektroenergetsku mrežu.

Izazovi komercijalne održivosti energije valova

Iako valovi imaju najveću energetsku gustoću među obnovljivim izvorima, razvoj tehnologija za njihovo iskorištavanje znatno zaostaje za vjetroelektranama i solarnim parkovima. Jose Miguel Rodriguez, viši znanstvenik u SINTEF-u, jednom od najvećih europskih istraživačkih instituta, ističe da je glavni izazov konkurentnost. „Za razliku od vjetra i Sunca, energija valova i plime tek treba dokazati komercijalnu održivost u velikim razmjerima“, objašnjava Rodriguez.

Osim što moraju biti učinkovite, ove tehnologije moraju izdržati ekstremne sile oceana. Mnogi prototipovi nisu prošli test vremena ili nisu ispunili očekivanja, dok su se vjetroelektrane i solarne farme pokazale pouzdanim rješenjima.

Unatoč izazovima, CorPower Ocean ostvaruje značajan napredak. Tvrtka je 2024. godine odabrana kao jedan od dobitnika programa Europskog vijeća za inovacije (EIC) Accelerator u okviru izazova ‘Obnovljivi energetski resursi i njihov cjelokupni lanac vrijednosti’. Dodijeljena su im bespovratna sredstva u iznosu od 2,5 milijuna eura, uz preliminarnu vlasničku investiciju od 15 milijuna eura, što će ubrzati komercijalizaciju ove tehnologije.

Budućnost iskorištavanja energije valova izgleda obećavajuće, a inovacije poput CorPacka mogle bi igrati ključnu ulogu u energetskoj tranziciji i smanjenju ovisnosti o fosilnim gorivima.

_______________________________________

Izvor: balkanenergynews.com

Naslovna fotografija: Photo by Tim Marshall on Unsplash