U Trstu je održan sastanak kojim su postavljeni temelji za zajedničku suradnju Hrvatske i Italije u zaštiti ugroženih vrsta Jadrana.
U Trstu je ovog tjedna održan ključan sastanak na kojem su postavljeni temelji za zajedničku suradnju Hrvatske i Italije u zaštiti ugroženih vrsta morskih pasa i raža Jadrana. Sastanak pod nazivom „Morski psi i raže: zajednički put za njihovo očuvanje i održivo upravljanje“ organizirali su WWF i projekt Life European Sharks.
Na sastanku su sudjelovali predstavnici hrvatskih i talijanskih ministarstava, regionalnih vlasti, znanstvenih institucija, FAO-a, profesionalnih ribara te organizacija poput Rac-SPA i Opće komisije za ribarstvo Sredozemlja (CGPM). Cilj je bio uspostaviti okvir za međunarodnu suradnju u očuvanju ovih vrsta koje su ugrožene prekomjernim izlovom i klimatskim promjenama.
Morski psi i raže – drevni stanovnici Jadrana u opasnosti
Jadransko more dom je više od 50 vrsta morskih pasa i raža. Mnogima tim vrstama je ugrožen opstanak. Prema istraživanju, više od polovice od 86 vrsta prisutnih u Sredozemlju suočava se s opasnošću od izumiranja. U Jadranu je ugroženo čak 34 vrste. U posljednjih deset godina izlovljene su stotine tisuća tona ovih životinja, što je ozbiljno ugrozilo njihove populacije.
Jadransko more uključuje pet ključnih područja za razmnožavanje, mrijest i hranjenje morskih pasa i raža, poznatih kao ISRA (Important Shark and Ray Areas). Ova područja od vitalnog su značaja za vrste poput kostelja (Squalus acanthias), modrulja (Prionace glauca) i tupana (Carcharhinus plumbeus). Nažalost, klimatske promjene i neodržive ribolovne prakse dodatno ugrožavaju njihove populacije.
Pad biomase i migracije vrsta
Institut za oceanografiju i ribarstvo iz Hrvatske predstavio je podatke koji pokazuju značajan pad biomase morskih pasa u Jadranu od 1950-ih godina. Rezultati istraživačkih projekata otkrili su da ove životinje migriraju između obala Jadrana. To zahtijeva međunarodnu suradnju u upravljanju njihovim staništima.
Ključna uloga morskih pasa i raža u ekosustavu
Morski psi i raže imaju presudnu ulogu u održavanju zdravlja morskih ekosustava. Kao vršni predatori, morski psi reguliraju populacije drugih organizama. Raže prenose hranjive tvari iz dubokih dijelova mora prema površini, čime pridonose očuvanju bioraznolikosti. Njihov opstanak ključan je za očuvanje cjelokupne ravnoteže u Jadranskom moru.
Suradnja i plan za budućnost
Predstavnici talijanskih i hrvatskih vlasti podržali su inicijativu za zajednički pristup očuvanju morskih pasa i raža kroz integrirani Akcijski plan. Taj plan uključivat će konzultacije sa svim relevantnim dionicima te postaviti temelje za učinkovitu zaštitu 30 % morskih područja. Ovi ciljevi su u skladu s europskom Strategijom o bioraznolikosti do 2030. godine i Protokolom Barcelonske konvencije.
Sastanak u Trstu bio je dio programa „BLUE PANDA WEEK“, koji se održavao od 31. kolovoza do 5. rujna, Naglasak je bio na zaštiti sjevernog Jadrana. WWF-ova istraživačka jedrilica “Blue Panda” nastavit će svoje istraživačke aktivnosti i u hrvatskom dijelu Jadrana, gdje će tijekom rujna proučavati podmorje zadarskog arhipelaga.
_________________________________
Izvor: wwfadria.org
Naslovna fotografija: Photo by Jakob Owens on Unsplash