Transformativna promjena je ključ za rješavanje klimatske krize

Objavio: Martin Tuđen - 04.01.2025. - Vrijeme čitanja: 3min

Transformativna promjena potrebna je kako bi se stvorila održiva budućnost i kako bi se postigli globalni razvojni ciljevi.

Globalni razvojni ciljevi, posebno u kontekstu klimatskih promjena, mogu se postići samo kroz transformativnu promjenu, poručuje IPBES (Međuvladina znanstveno-politička platforma o bioraznolikosti i ekosustavima). Ovo neovisno međuvladino tijelo osnovale su 94 vlade kako bi ubrzalo usvajanje znanstveno utemeljenih pristupa zaštiti prirode i osiguranje održivog razvoja.

Cijena odgađanja djelovanja

Odgoda mjera za preokretanje posljedica klimatskih promjena, poput gubitka bioraznolikosti, može imati neizmjerne troškove. Naime, podaci pokazuju da odgađanje tih mjera za deset godina udvostručuje troškove sanacije štete.

Djelovanje odmah otvara prilike za ogromne poslovne i inovacijske potencijale kroz održive ekonomske pristupe. Prema procjenama, do 2030. godine moguće je stvoriti poslovne prilike vrijedne više od 10 trilijuna dolara i otvoriti 395 milijuna novih radnih mjesta globalno.

Što je transformativna promjena?

Na plenarnoj sjednici IPBES-a, održanoj u Windhoeku, Namibija, definirano je da transformativna promjena zahtijeva temeljne promjene u našim stavovima, strukturama i praksama. To uključuje:

  • Promjenu načina razmišljanja: Preoblikovanje pogleda na prirodu i njezin značaj za ljudsko postojanje.
  • Strukturalne promjene: Uspostavu pravednijih sustava upravljanja i raspodjele resursa.
  • Promjenu praksi: Prilagodbu svakodnevnih aktivnosti kako bi postale održive i štedljive prema prirodi.

Ključni nalazi izvješća

Izvješće IPBES-a rezultat je trogodišnjeg rada više od 100 stručnjaka iz 42 zemlje. Analizirali su stotine slučajeva diljem svijeta kako bi identificirali inicijative s transformativnim potencijalom. Njihovi nalazi pokazuju:

  • Pozitivni rezultati mogući su unutar jednog desetljeća, što podupire hitnost djelovanja.
  • Inicijative koje uključuju više aktera i adresiraju temeljne uzroke problema donose bolje rezultate za društva, gospodarstva i prirodu.
  • Nepovezanost ljudi s prirodom, koncentracija moći i bogatstva te kratkoročna orijentacija predstavljaju glavne prepreke.

Prozor prilika se zatvara

Izvješće upozorava da su posljedice klimatskih promjena sve bliže nepovratnim prijelomnim točkama. Među njima su:

  • Odumiranje koraljnih grebena.
  • Gubitak amazonske prašume.
  • Otapanje ledenih ploča Grenlanda i Zapadnog Antarktika.

Bez transformativne promjene, trenutni pristupi zaštiti prirode neće biti dovoljni za sprječavanje kolapsa ključnih ekosustava, što ima ozbiljne posljedice za globalnu ekonomiju i ljudsku dobrobit.

Poruka za budućnost

IPBES naglašava da transformativna promjena nije rezultat jednog događaja ili pojedinca. To je proces koji zahtijeva zajednički napor svih sektora društva. Promjene koje svatko od nas inicira mogu pokrenuti kaskadne efekte i stvoriti održiviji svijet.

Što je IPBES?

IPBES je osnovan 2012. godine u Panama Cityju od strane 94 vlade, s ciljem unapređenja znanstveno-političkih pristupa zaštiti bioraznolikosti i ekosustava. Iako nije tijelo UN-a, blisko surađuje s Programom Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP), koji mu pruža administrativnu podršku. Hrvatska je članica IPBES-a od 2013. godine.

Vrijeme za djelovanje je sada. Transformativna promjena može zaustaviti gubitak prirodnih resursa, stvoriti nova radna mjesta i osigurati budućnost planetu i njegovim stanovnicima. Svaki pojedinac, organizacija i vlada ima ključnu ulogu u stvaranju pravednijeg i održivijeg svijeta.

______________________________

Izvor: hina.hr

Naslovna fotografija: Photo by NEOM on Unsplash