Treba li čistiti fotonaponske panele?

Objavio: Đurđa Baljak - 19.05.2024. - Vrijeme čitanja: 2min

Fotonaponske panele treba održavati čistima zbog učinkovitosti, pravovremenog otkrivanja oštećenja i produljenja životnog vijeka modula.

Zašto treba održavati fotonaponske panele?

Sunčana elektrana na krovu treba i održavati barem donekle čistom, posebno u duljem razdoblju. Čišćenje fotonaponskih modula povećava učinkovitost solarnih elektrana do oko 15-20 %, omogućuje pravovremeno otkrivanje oštećenja i produljuje životni vijek modula. Nečistoća se nakuplja ovisno o okolini, vremenskim prilikama i postavljanju modula. Najviše su izložene elektrane na ravnim krovovima, uz prometnice i šume odnosno drveće. Kiša u kojoj je puno pijeska ili peludi može donekle smanjiti proizvodnju panela, kao i veće količine ptičjeg izmeta i slično. Također, bitna je lokacija, smještaj i nagib sunčanih elektrana.

Kada i kako?

Uz to, pregledi na vrijeme otkrivaju oštećenja i sprječava stvaranje žarišta na modulima, što je problem za sebe. Profesionalni instalateri preporučaju čišćenje svake 2 godine kako bi se održala učinkovitost i produljio vijek trajanja modula. Za to se koriste posebne četke i sredstva za čišćenje pomiješana s osmotskom, pročišćenom i filtriranom vodom. Vlasnicima solarnih elektrana savjetuje se da uslugu naruče kod stručnjaka jer obična voda navodno sadrži tvari koje mogu oštetiti module i uzrokovati kvarove.

Cijena

Cijena takvog čišćenja je barem 150 eura, ovisno o veličini i uvjetima rada, ali neki instalateri nude popuste. Neki developeri većih elektrana čiste panele i svakih 6 mjeseci za optimalni rezultat. Također, u svijetu postoje i robotski čistaći za ravne i nagnute krovove, a za čišćenje ne koriste vodu nego krpe od mikrovlakana. 

Do it yourself

Inače, u pravilu pomaže dobar pljusak, odnosno kiša koja obično dosta dobro ispere nakupljene naslage. Tu je dakako i varijanta da čišćenje obavite sami, nabavite osnovni alat i pogledate pokoji tutorijal na You tubeu. Dakako, ne zaboravite prije toga isključiti sustav po uputama iz priručnika.

Izvor: N. D. / energetika-net.com

Naslovna fotografija: by Ricardo Gomez Angel on Unsplash