Učenice Pomorske škole Split oduševile na Crofishu

Objavio: Martin Tuđen - 06.12.2024. - Vrijeme čitanja: 3min

U Poreču se održao Međunarodni sajam ribarstva Crofish. Posebnu pažnju privukle su učenice Pomorske škole Split i članice eko-grupe “Zdravo more”.

Na 16. Međunarodnom sajmu ribarstva Crofish, održanom u Poreču, posebnu pažnju privukle su učenice Pomorske škole Split, članice eko-grupe “Zdravo more”. Ove mlade ambasadorice ribarske tradicije srednje Dalmacije svojim su znanjem, entuzijazmom i prezentacijom oduševile posjetitelje i uzvanike, pokazavši kako očuvanje baštine može biti spoj edukacije, ekologije i ljubavi prema moru.

Najmlađi sudionici koji su obilježili Crofish

Pomorska škola Split jedina je u Hrvatskoj koja nudi ribarsko-nautički smjer. Članovi njihove eko-grupe “Zdravo more” već su se dokazali kao pravi ambasadori mora i ribarske baštine.

Ovogodišnji sajam obilježila je ženska ekipa. Pet učenica 2. i 3. razreda u pratnji svoje mentorice, profesorice Marijane De Marchi. Na sajmu su kroz izložene rekvizite, interaktivne prezentacije i stručno predavanje pod nazivom „Tradicijom komiških ribara“ predstavile bogatu povijest ribarstva srednje Dalmacije, s posebnim naglaskom na komišku ribarsku tradiciju.

Tradicija koja spaja povijest i budućnost

Predavanje učenica bilo je nadahnuto istoimenim školskim projektom, a usmjereno na očuvanje i prenošenje znanja o ribarskoj i maritimnoj baštini. Posebno su istaknule jedinstvenu komišku gajetu falkušu. Ona je simbol znanja, zajedništva i opstanka ribara otoka Visa. Kroz niz fotografija i povijesnih činjenica, posjetitelji su mogli doznati detalje o gajeti falkuši, brodicama poput sandule i gundule, te njihovoj povijesnoj ulozi u ribarstvu i pomorstvu.

Učenice su, između ostalog, oživjele priču o legendarnoj Roti Palagruzoni, najstarijoj poznatoj pučinskoj regati na Mediteranu i najstarijoj jedriličarskoj regati u svijetu.

Zahvaljujući manuskriptu Liber Comisie iz 18. stoljeća, znanstveno je potvrđeno da su komiški ribari u organiziranim flotama putovali na udaljenu Palagružu kako bi solili srdele i sušili mreže, istovremeno se boreći protiv gusara. Gajeta falkuša danas je priznata kao nacionalno kulturno dobro i simbol hrvatske i svjetske maritimne baštine.

Učenice su prezentirale i rituale poput spaljivanja brodica pred crkvom Sv. Nikole u Komiži, još jedan simbol očuvanja ribarske tradicije. Ovaj običaj podsjeća na žrtvu i simboliku u životu komiških ribara, ali i na važnost zajedništva.

Ekološka i kulturna dimenzija ribarske tradicije

Uz naglasak na povijesnu i kulturnu dimenziju, Pomorska škola Split već godinama provodi eko-projekte koji su usmjereni na očuvanje morskog okoliša. Prošlogodišnje predavanje grupe „Zdravo more“ na Crofishu bavilo se ekologijom mora. Akcije grupe, uključujući izložbu „Postani čuvar Jadranskog mora“, privukle su više od 2.500 posjetitelja u Prirodoslovni muzej u Splitu.

Svojim sudjelovanjem na Crofishu, učenice Pomorske škole Split ne samo da su predstavile bogatstvo ribarske tradicije, već su dokazale kako mladi mogu biti ključni u očuvanju kulturne baštine. Njihov rad na projektu “Zdravo more” i prezentacija komiške tradicije primjer su kako obrazovanje i entuzijazam mogu osigurati da vrijednosti ribarske prošlosti ne budu zaboravljene, već da postanu inspiracija za buduće generacije.

______________________________

Izvor: pomorac.hr

Naslovna fotografija: Photo by Tanner Mardis on Unsplash