UGLJAN: Na putu prema energetskoj samoodrživosti?

Objavio: Martin Tuđen - 15.09.2024. - Vrijeme čitanja: 3min

Na otoku Ugljan, u tijeku je procjena utjecaja projekta solarne elektrane na okoliš. Ako dobije odobrenje, otok će napraviti veliki korak prema samoodrživosti.

Nakon što je u Obrovcu izgrađena najveća solarna elektrana u Hrvatskoj, sličan projekt približno iste snage planira se realizirati i na otoku Ugljanu. Trenutno je u tijeku procjena utjecaja ovog projekta na okoliš.

Ako dobije odobrenje, omogućit će opskrbu električnom energijom za čak 3.500 kućanstava koristeći isključivo obnovljive izvore energije. Nova elektrana trebala bi biti smještena u uvali Vela Lamjana, iznad brodogradilišta u općini Kali.

Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije zaprimilo je zahtjev za postupak ocjene potrebe procjene utjecaja na okoliš za izgradnju solarne elektrane na Ugljanu. Predviđena lokacija nalazi se iznad remontnog brodogradilišta Nauta Lamjana u uvali Vela Lamjana. Projekt je u fazi prikupljanja potrebnih dozvola.

Godišnja proizvodnja energije i usporedba s postojećim solarnim kapacitetima

Procijenjena godišnja proizvodnja električne energije iz ove solarne elektrane iznosi oko 10 milijuna kilovat-sati (kWh). Za usporedbu, najveća sunčana elektrana u Hrvatskoj, ona u Obrovcu, počela je s radom prošle godine i ima godišnju proizvodnju od oko 11,3 milijuna kWh, što je dovoljno za opskrbu oko 3.500 kućanstava.

Prema planu, energija proizvedena na Ugljanu predavat će se u nacionalnu energetsku mrežu. Kako bi to bilo moguće, potrebno je izgraditi dvije nove trafostanice. Otok Ugljan, koji prema popisu stanovništva iz 2021. godine ima 5.666 stanovnika- Tako bi ovom elektranom mogao postati potpuno energetski samoodrživ, s viškom energije za daljnju distribuciju na kopno.

Detalji projekta i utjecaj na okoliš

Prema Elaboratu zaštite okoliša, koji je u travnju ove godine izradila tvrtka Vita projekt iz Zagreba, predviđena solarna elektrana imat će snagu od 7,07 MW. Ukupna površina zahvata obuhvaća oko 8,66 hektara. Oko 3,07 hektara će biti namijenjeno postavljanju fotonaponskih panela.

Projekt uključuje postavljanje nosive konstrukcije za montažu fotonaponskih panela, dvije trafostanice, invertera, razvodne niskonaponske ormare te električnih i komunikacijskih kabela. Točka spajanja solarne elektrane na mrežu bit će uspostavljena u planiranoj trafostanici. Ona će se nalaziti na istoj parceli unutar zahvata.

Procjenjuje se da će godišnja proizvodnja ove solarne elektrane smanjiti emisiju ugljičnog dioksida za oko 1.500 tona. To predstavlja značajan doprinos zaštiti okoliša i smanjenju stakleničkih plinova.

Planovi za pristup i prometnu infrastrukturu

Pristup sunčanoj elektrani bit će omogućen postojećom lokalnom cestom, uz izgradnju interne prometnice koja će se protezati u smjeru sjeverozapad-jugoistok, prateći pružanje planirane elektrane.

Ovaj projekt predstavlja važan korak prema postizanju energetske samoodrživosti otoka Ugljana, uz istovremeno smanjenje negativnog utjecaja na okoliš i promicanje korištenja obnovljivih izvora energije. Ako dobije zeleno svjetlo, Ugljan bi mogao postati primjer uspješne primjene zelene energije na lokalnoj razini, s potencijalom za daljnji izvoz viška proizvedene energije.

_______________________________________

Izvor: baustela.hr

Naslovna fotografija: Photo by Mariana Proença on Unsplash