Hrvatska će, zahvaljujući novoj Uredbi o obnovi prirode EU-a, imati priliku značajno unaprijediti zaštitu svojih morskih ekosustava.
Uredba, usvojena 17. lipnja 2024. na Vijeću za okoliš Europske unije (ENV), obvezuje članice EU-a na izradu planova obnove prirode, što će omogućiti stvarne promjene u zaštiti mora i obalnih područja.
Izvješće Zelenog telefona
Polugodišnje izvješće Zelenog telefona Udruge Sunce, besplatnog servisa za rješavanje okolišnih problema u Splitsko-dalmatinskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, bilježi povećan broj prijava onečišćenja mora, posebno otpadnim vodama. Do 20. kolovoza zabilježeno je 88 prijava.
Zeleni telefon je samo jedno od mnogih sredstava kojima građani mogu prijaviti okolišne probleme. Njihova aktivnost odražava sve veću zabrinutost zbog utjecaja turizma i nautike na Jadransko more.
Nautičari i izazov otpadnih voda
“Bilo da se bave plovidbom profesionalno kao pomorci i kapetani brodova ili pak rekreativno kao vlasnici i korisnici jedrilica, motornih brodova, jahti i slično, složit ćete se da bi većinu nautičara mogli definirati kao osobe koje vole more i žele ga očuvati. Ispuštanje otpadnih voda, bilo da potječe od brodova, septičkih jama, kanalizacijskog sustava ili poljoprivrede, ima značajan utjecaj na morske ekosustave. S obzirom na rast nautičkog sektora na Mediteranu, sve više zabrinjava štetan utjecaj ispuštanja otpadnih voda iz plovila.”, istaknula je mr. sc. Matea Špika iz Udruge Sunce.
Sve veći broj plovila na Mediteranu dodatno povećava ovaj problem, a održivi turizam ključan je za očuvanje prirodnih ljepota Hrvatske.
Uredba o obnovi prirode EU-a pruža nadu da će se negativni utjecaji na morski okoliš konačno smanjiti. Iako je usvajanje Uredbe bilo praćeno intenzivnom kampanjom dezinformacija, na kraju je ipak prevagnula podrška Uredbi, zahvaljujući naporima više od milijun građana, tisućama znanstvenika i organizacija poput Udruge Sunce.
Austrijska ministrica osigurala prolazak Uredbe
Jedan od ključnih trenutaka u usvajanju Uredbe bila je odluka austrijske ministrice zaštite okoliša Leonore Gewessler. Unatoč snažnom protivljenju iz vlastite vlade, Gewessler je podržala Uredbu. Time je osigurala potrebnu većinu glasova. Njezin hrabar potez pokazuje da se zagovaranje zaštite prirode može isplatiti, unatoč izazovima i protivljenju.
Ključne mjere za zaštitu mora
Uredba o obnovi prirode postavlja nekoliko ključnih ciljeva za zaštitu morskih ekosustava do 2030. godine. Među njima je obveza stroge zaštite najmanje 10 % europskog mora, kontrola destruktivnih ribolovnih praksi i regulacija negativnih utjecaja poput slobodnog sidrenja i ispuštanja otpadnih voda.
“Livade posidonije ugrožene su korištenjem povlačnih ribolovnih alata, ali i slobodnim obaranjem sidara. Kako bi se zaustavila daljnja degradacija i omogućila obnova ovog iznimno važnog i ugroženog morskog staništa, nužno je uspostaviti učinkovitu kontrolu sidrenja i okvire za daljnji razvoj nautičkog turizma na Jadranu.”, naglašava Zrinka Jakl iz Udruge Sunce.
Ova Uredba predstavlja ključan korak u naporima EU-a da do 2030. obnovi 20 % svojih kopnenih i morskih područja. Zaštita prirodnih ljepota Hrvatske ključna je ne samo za okoliš, već i za održivi razvoj turizma. Građani su pozvani da prijave svako onečišćenje mora ili neodgovorno ponašanje prema okolišu, čime mogu doprinijeti očuvanju naše prirode za buduće generacije.
____________________________________
Izvor: Udruga Sunce
Naslovna fotografija: Image by Mollyroselee from Pixabay