Škola autonomije Visa ugostila interdisciplinarni projekt o održivim vodenim sustavima koji spaja umjetnost, tehnologiju i znanost.
Na otoku Visu, u sklopu rezidencijalnog programa S+T+ARTS4WaterII, pokrenut je inovativni projekt “Cisterns Meet Modern Tech – Circular Water Systems as a Convivial Tool“ pod vodstvom Matka Šišaka. Domaćin ovog rezidencijalnog boravka je organizacija Drugo more, a projekt spaja održive vodene sustave, samoodrživu gradnju i interdisciplinarni pristup kroz umjetnost, znanost i tehnologiju.
Gradnja škole budućnosti i održivih sustava za vodu
Na udaljenom brdu iznad Komiže, tim ISSA-e (The Island School of Social Autonomy) već nekoliko godina gradi školu za budućnost, temeljenu na principima samoodrživosti i autonomije. Početni izazovi bili su veliki – zemljište obraslo borovima, ruševna kamena kuća i potpuni nedostatak infrastrukture. No, kroz tri godine intenzivnog rada, uz podršku volontera i stručnjaka:
- Renovirana je stara kamena kuća i pretvorena u knjižnicu
- Postavljeni su solarni paneli za proizvodnju električne energije
- Obnovljen je stari spremnik za vodu
- Izgrađeni su novi suhozidi i terase
Inovativna rješenja za vodene resurse u suhim mediteranskim uvjetima
U sklopu cirkularnog vodenog sustava, ISSA je implementirala različite prirodne i tehnološke metode za prikupljanje i pročišćavanje vode:
- “Skupljač oblaka” (fog collector) – inovativan sustav koji kondenzira vlagu iz zraka i pretvara je u pitku vodu
- Sustav za skupljanje, filtraciju i distribuciju kišnice
- Biljni pročistači za ekološko pročišćavanje sivih voda
- Solarni tuševi i pasivni kompostni WC-i
Ovaj projekt oslanja se na tradiciju skupljanja kišnice u mediteranskim krajevima, ali i donosi moderna održiva rješenja koja smanjuju potrebu za infrastrukturnim intervencijama i potiču samoodrživost zajednica.
Volonteri i zajednički rad: Stvaranje održive budućnosti
Od listopada 2024., kada je održan godišnji ISSA-ov susret “Building the Archipelagos of the Future“, do veljače 2025., više od dvadeset volontera iz cijele Europe sudjelovalo je u gradnji novih kapaciteta škole:
- Rad na velikoj multifunkcionalnoj terasi ispred škole
- Nastavak izgradnje suhozida
- Postavljanje prvih “skupljača oblaka”
- Gradnja ISSA-ovog kružnog vodenog sustava, kompostnog WC-a i prirodnih filtara
- Priprema terena za prvu ISSA koloniju pčela, koja stiže na ljeto
Tijekom boravka, sudionici su dijelili znanje, iskustva i radnu energiju, prenoseći principe održive gradnje i regenerativnog dizajna.
Priručnik i umjetnička dimenzija projekta
Projekt neće stati samo na infrastrukturi – u pripremi je priručnik pod nazivom “Kako uloviti, koristiti i pročistiti kišnicu u suhim mediteranskim uvjetima”, koji će objediniti praktična znanja i metode korištene u projektu. Osim toga, kreira se i jedinstvena zvučna instalacija, gdje će se voda i vjetar koristiti kao glazbeni elementi prostora.
Rezultati ovog inovativnog rada bit će dostupni na web stranici ISSA-e do 1. lipnja 2025., a svi zainteresirani mogu nastaviti pratiti projekt i sudjelovati u budućim radnim akcijama.
Želite biti dio ovog inspirativnog projekta? Prijavite se na ISSA-ov newsletter i pratite daljnji razvoj škole budućnosti!
__________
Izvor: facebook.com, issa-school.org
Naslovna slika: Photo by Arno Senoner on Unsplash