Na otoku Visu je osvanula nova glavna meteorološka stanica u Komiži. Vis tako postaje peti otok s ovakvom tehnologijom.
Viški arhipelag, UNESCO-ov globalni geopark, bogatiji je za novu glavnu meteorološku stanicu u Komiži. Ova moderna postaja, koju je ove godine pustio u rad Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ), smješta Vis među samo pet hrvatskih otoka opremljenih ovakvom tehnologijom.
Javno predavanje
Stanica bilježi niz ključnih parametara: oborine, smjer i brzinu vjetra, temperaturu i vlažnost zraka, tlak zraka, trajanje sijanja sunca, UV zračenje te temperaturu i vlažnost tla. Ti podaci nadilaze puk brojki. Oni su osnova za sigurnost, precizno planiranje aktivnosti te praćenje prirodnih promjena.
Kako bi se važnost nove postaje približila lokalnom stanovništvu, održano je predavanje u Komiži. Stručnjaci DHMZ-a Jurica Mihovilović, Vjeran Magjarević, Dubravka Rasol i Lidija Fuštar predstavili su rad ove institucije, funkcije stanice i zanimljive uvide o klimatskim promjenama u Geoparku.
Tehnološke novosti u Viškom arhipelagu
Osim glavne postaje u Komiži, područje Geoparka Viški arhipelag ima nekoliko osnovnih meteoroloških postaja na lokacijama Stončica, Biševo, Sv. Andrija i Palagruža. Posebna inovacija su meteorološko-oceanografske plutače postavljene u Viškom kanalu i Palagruškom akvatoriju. Ove plutače prate uvjete u moru u stvarnom vremenu, uključujući strujanje mora, salinitet, temperaturu, klorofil a, zamućenost i otopljeni kisik.
Povijest meteoroloških mjerenja u Komiži
Prvo meteorološko mjerenje u Komiži zabilježeno je još 1886. godine, dok se kontinuirana mjerenja provode od 1968. godine. U tom periodu zabilježena su 64 dana s temperaturama ispod nule te 21 dan snijega. Premda se godišnja količina oborina nije znatno mijenjala, sve su češći ekstremni vremenski uvjeti poput dugotrajnih suša i snažnih kiša.
Zašto je ovo važno?
Nova tehnologija omogućit će pravovremena upozorenja i bolje informiranje stanovništva, osobito za sigurnost u morskom prometu. Uz to, prikupljeni podaci bit će ključni za praćenje klimatskih promjena i očuvanje osjetljivog ekosustava Jadrana.
Viški arhipelag time učvršćuje svoju poziciju ne samo kao prirodna, već i kao tehnološki napredna regija koja predvodi u razumijevanju i očuvanju okoliša.
______________________________________
Izvor i fotografije: Vis Archipelago Unesco Global Geopark (Facebook objava)