Vjetroelektrana Senj dobila je dozvolu od Hrvatske energetske regulatorne agencije za obavljanje energetske djelatnosti.
Vjetroelektrana Senj najveći je hrvatski vjetropark. Ona je postala simbol uspješne suradnje između Republike Hrvatske i Narodne Republike Kine. Ova elektrana, kojom upravlja tvrtka ENERGIJA PROJEKT d.d., članica Norinco International Cooperation Ltd., nastavlja svoj uspješan rad nakon što je 5. rujna 2024. potpisala novi Ugovor o sudjelovanju na tržištu električne energije s Hrvatskim operatorom tržišta energije (HROTE).
Norinco International započeo je suradnju s ENERGIJOM PROJEKT 2017. godine, kada je potpisan Memorandum o razumijevanju. To je dovelo do početka gradnje vjetroparka na području Senja i općine Brinje u listopadu 2019. godine. Do lipnja 2021. godine, sklopljen je Ugovor o kupoprodaji električne energije s tvrtkom GEN-I Hrvatska, a u prosincu iste godine, premijer Andrej Plenković svečano je pustio elektranu u probni rad.
Važnost projekta za Hrvatsku i EU
Investicija u Vjetroelektranu Senj, vrijedna 200 milijuna eura, ima veliki značaj za hrvatsku energetsku tranziciju prema obnovljivim izvorima energije. Također, i za lokalnu zajednicu u Ličko-senjskoj županiji, jednoj od najprostranijih, ali i najslabije naseljenih regija u zemlji. Projekt, kapaciteta 156 megavata, postao je ključni element hrvatske proizvodnje čiste energije.
Njegov rad pridonosi smanjenju emisija stakleničkih plinova i uvoza električne energije, te podržava ciljeve Hrvatske da do 2030. godine poveća udio obnovljivih izvora energije na 32 posto.
Do srpnja 2024. Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine izdalo je sve potrebne dozvole za ovaj projekt, potvrđujući usklađenost Vjetroelektrane Senj s europskim i hrvatskim standardima gradnje. Kao rezultat, elektrana je dobila dozvolu Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) za obavljanje energetske djelatnosti. To je omogućilo daljnje sudjelovanje na tržištu električne energije.
Doprinos lokalnoj zajednici i okolišu
Vjetroelektrana Senj, sa svojih 39 vjetroagregata, najveće je postrojenje obnovljivih izvora energije u Hrvatskoj. Prostire se na površini od 65 četvornih kilometara, s većim dijelom na području grada Senja i manjim na području općine Brinje. Lokalna zajednica ostvaruje značajnu ekonomsku korist od ovog projekta – od početka probnog rada do kolovoza 2024. godine, gradu Senju isplaćeno je više od 1,1 milijun eura, a općini Brinje više od 255 tisuća eura kao naknada za korištenje prostora.
Osim ekonomske potpore, ENERGIJA PROJEKT aktivno sudjeluje u društvenom životu lokalnih zajednica, podržavajući različite humanitarne inicijative, lokalne sportove i obrazovne projekte. Ulaže posebne napore u podršku studentima, čime doprinosi budućnosti regije.
Tehnološke inovacije i održivi razvoj
Vjetroelektrana Senj koristi visoku tehnologiju kako bi maksimizirala svoju proizvodnju i osigurala održivi razvoj. Ugrađeni transformatori tvrtke Končar i vjetroturbine kineske kompanije Shanghai Electric svjedoče o tehničkoj izvrsnosti ovog postrojenja.
Elektrana je prva u Hrvatskoj koja koristi kinesku tehnologiju, a integrirana je u sustav virtualne elektrane kojom upravlja GEN-I Hrvatska, čime doprinosi stabilnosti europske energetske mreže. Također, u tijeku su pripreme za prodaju Jamstva podrijetla (GO). Time će projekt dodatno promicati zelenu energiju u europskoj industriji.
Potencijali i budućnost hrvatske energije vjetra
Hrvatska i dalje ima značajan neiskorišteni potencijal u proizvodnji energije iz obnovljivih izvora. Premijer Andrej Plenković naglasio je da će 39 vjetroagregata u sklopu Vjetroelektrane Senj, s godišnjom proizvodnjom od 0,5 TWh, osigurati 3,5 posto ukupne proizvodnje električne energije u Hrvatskoj. Time će se dodatno smanjiti uvoz električne energije i ubrzati nisko-ugljični razvoj Hrvatske.
Cilj hrvatske vlade je povećati udio obnovljivih izvora energije na 30 posto već sljedeće godine. To je u skladu s europskom regulativom o smanjenju ugljičnog otiska. S Vjetroelektranom Senj kao primjerom uspješne kinesko-hrvatske suradnje i ulaganja u obnovljive izvore, Hrvatska se nalazi na putu prema održivom energetskom sustavu, uz očuvanje okoliša i poticanje lokalnog razvoja.
Ovaj projekt postavlja temelje za buduće energetske projekte, kako u Hrvatskoj, tako i u regiji.
_____________________________
Izvor: lidermedia.hr