Hrvatska je europski rekorder s 30.700 m³ vode po stanovniku, ali taj dragocjeni resurs sve je ugroženiji – kako ga očuvati za budućnost?
Hrvatska ima nešto što većina Europe sanja – obilje vode. Prema Eurostatu, nalazimo se na prvom mjestu u EU po zalihama vode po stanovniku. No to bogatstvo, iako impresivno, nije neiscrpno. Na Svjetski dan voda, podsjetimo se koliko toga već radimo za njezino očuvanje – i što još možemo bolje.
Voda je naše bogatstvo – ali i odgovornost
S prosječnih 30.700 m³ vode po stanovniku, Hrvatska je europski rekorder. Ministarstvo zaštite okoliša ističe da je stanje naših voda pretežno dobro te da se ulaže u sustave opskrbe, navodnjavanja i pročišćavanja. Zahvaljujući 60 projekata sufinanciranih iz EU fondova, više od milijun građana dobit će bolju vodoopskrbu i kvalitetniju zaštitu okoliša.
Sunce i vjetar kao sigurniji put energetske budućnosti
Zelena akcija upozorava: klimatske promjene utječu na količinu vode, a time i na proizvodnju struje jer se Hrvatska još uvijek snažno oslanja na hidroelektrane. Umjesto gradnje novih, poput planirane HE Kosinj, stručnjaci pozivaju na više energije iz sunca i vjetra.
Sporazum koji može promijeniti budućnost
Povodom Svjetskog dana voda, Hrvatska ima priliku pozitivno utjecati na budućnost svojih voda ratifikacijom UN-ovog globalnog Sporazuma o svjetskim morima. Aktivisti ističu važnost ovog sporazuma, a Marija Tomac iz Greenpeacea Hrvatska navodi da je on pravi “svjetionik nade”, nudeći okvir za zaštitu ključnih ekosustava nužnih za hidrološki ciklus i održivu budućnost.
Ida Černohorski iz WWF-a Adria upozorava na trenutačno zabrinjavajuće stanje voda u Hrvatskoj, ističući da je samo 12 % tekućih i 14 % stajaćih voda u dobrom ekološkom stanju, što je daleko ispod prosjeka EU-a.
Europska unija već je prepoznala važnost obnove riječnih tokova i planira obnoviti 25.000 kilometara do 2030. godine. Kao pozitivan primjer u Hrvatskoj, WWF Adria ističe uspješno uklanjanje barijera u Nacionalnom parku Plitvička jezera, što predstavlja prvi korak prema obnovi prirodnih ekosustava i zdravijoj budućnosti naših voda.
Neretva nas uči važnosti lokalnih inicijativa
Na ovogodišnji Svjetski dan voda, Ministarstvo je u Metkoviću predstavilo projekt zaštite donje Neretve od zaslanjenja. Klimatske promjene to područje čine posebno ranjivim, a očuvanje rijeke i edukacija građana ključ su održive budućnosti.
______________________________________
Izvor: noplanetb.tportal.hr
Photo by Tim L. Productions on Unsplash