Ulaganje u obnovljive izvore energije i dekarbonizaciju može privući strane investicije i potaknuti održiv rast na Zapadnom Balkanu, zaključuje analiza Komorskog investicijskog foruma.
Autori analize istraživali su kako se niršoring (prijenos dijela poslovanja u susjedne zemlje) može uskladiti s trenutnim naporima u dekarbonizaciji. Također su ispitivali posljedice ova dva megatrenda – niršoringa i dekarbonizacije – za lokalne kompanije u regiji.
“Ako lokalne kompanije mogu smanjiti svoj karbonski otisak, postat će privlačniji partneri stranim poduzećima koja traže ekološki odgovorne dobavljače”. To navodi studija „Transformacija Zapadnog Balkana kroz niršoring i dekarbonizaciju, koju su pripremili Komorski investicijski forum ZB6, sastavljen od šest privrednih komora Zapadnog Balkana, i Bečki institut za međunarodne ekonomske studije.
Dekarbonizacija ključna za privlačenje investicija i tehnološki razvoj na Zapadnom Balkanu
Analiza je pokazala da lokalne kompanije žele ulagati u nove tehnologije za dekarbonizaciju, ali im je potrebna financijska podrška.
Niršoring i dekarbonizacija sve se više spajaju u investicijskim strategijama multinacionalnih kompanija. Dekarbonizacija postaje ključan faktor u donošenju odluka zbog regulatornih pritisaka i zahtjeva potrošača. Autori studije su ocijenili kako je ovo značajna prilika za Zapadni Balkan da privuče nove investicije usklađivanjem lokalnih politika s globalnim trendovima održivosti.
Ekološka održivost kao ključan pokretač budućeg razvoja
Značajan dio stranih kompanija izrazio je snažan interes za povećanje svojih investicija ako bi regija poboljšala svoje napore u dekarbonizaciji. Studija sugerira da bi ekološka održivost mogla biti ključni pokretač budućeg rasta.
S druge strane, lokalne kompanije sve su svjesnije važnosti dekarbonizacije. Naime, mnoge već poduzimaju korake kako bi smanjile svoje emisije ugljika.
Relevantni certifikati
U analizi se ističe potreba za financijskom podrškom kako bi se postigli ciljevi dekarbonizacije, uključujući pomoć u sticanju relevantnih certifikata i unapređenju standarda kvalitete proizvodnje.
“Ovi faktori su ključni za povećanje konkurentnosti lokalnih firmi i njihovu integraciju u lance opskrbe stranih investitora”, ocijenili su autori.
Izvještaj također navodi da se očekuje da će niršoring, trend koji su ubrzali pandemija COVID-19 i geopolitičke tenzije nakon izbijanja rata u Ukrajini, utjecati na povećanje stranih izravnih investicija na Zapadnom Balkanu. Ova regija, koja se nalazi blizu zapadne Europe i nudi kvalificiranu radnu snagu i relativno niske troškove proizvodnje, ima potencijal za privlačenje novih investicija.
Jedan od zaključaka analize je da su Bosna i Hercegovina, Kosovo i Sjeverna Makedonija zabilježile kontinuirani rast investicija nakon pandemije, što potvrđuje ideju da su kompanije premještale poslovanje bliže svojim sjedištima ili primarnim tržištima u zapadnoj Europi.
Međutim, analiza navodi kako su trendovi u Albaniji, Srbiji i Crnoj Gori manje jasni.
Azijske investicije
Istraživanje pokazuje da mnoge strane investicije dolaze od azijskih kompanija, koje se strateški smještaju na Zapadni Balkan kako bi bile bliže partnerima u EU.
Neke azijske kompanije ulažu u regiju kako bi lakše izvozile na europsko tržište. Istovremeno, zapadnoeuropske tvrtke sve češće biraju ulaganja na Zapadnom Balkanu umjesto u Aziji.
Strane kompanije ističu sljedeće prednosti Zapadnog Balkana:
- povoljan geografski položaj
- kvalificiranu radnu snagu
- relativno niske plaće
Međutim, ukazuju i na izazove koji koče veće investicije i suradnju s lokalnim firmama, poput:
- lošeg upravljanja
- slabih institucija
- neadekvatne infrastrukture
“Zapadni Balkan nalazi se na raskrižju gdje niršoring i dekarbonizacija predstavljaju i prilike i izazove. Donositelji politika u regiji trebaju riješiti dugogodišnje probleme upravljanja, infrastrukture i institucionalne kvalitete. Istovremeno, trebali bi prioritizirati ulaganja u obnovljive izvore energije i ekološku održivost kako bi iskoristili ove trendove. Strane kompanije navode kako bi vjerojatnije investirale u regiji ako se postigne napredak u ovim područjima”, zaključili su autori studije.
_________________________
Izvor: boom93.rs
Naslovna fotografija: Photo by Master Wen on Unsplash