Zelene udruge kritiziraju novi Pravilnik o ambalaži, ambalažnom otpadu, jednokratnoj plastici i ribolovnom alatu

Objavio: Pokret Otoka - 06.12.2023. - Vrijeme čitanja: 3min

Udruge okupljene u Platformu za borbu protiv zagađenja jednokratnom plastikom izražavaju duboko razočaranje novim Pravilnikom o ambalaži, ambalažnom otpadu, jednokratnoj plastici i ribolovnom alatu.

Ogorčeni su sadržajem i načinom usvajanja ovog pravilnika, koji je donesen s dvije godine zakašnjenja, tek 15. studenog ove godine, nakon opomene Europske komisije. Ovaj događaj jasno ukazuje na ozbiljne probleme Hrvatske u prenošenju Europske direktive o jednokratnoj plastici.

Iz Platforme poručuju da je propuštena prilika za temeljitu tranziciju s kulture jednokratnog korištenja prema održivijim rješenjima. Kritiziraju Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, posebno ministra Filipovića, optužujući ih za nedostatak produktivnosti, nedostatak vizije te pogodovanje privatnim interesima.

Pozitivni pomaci postoje, ali su nedovoljni

Iako su uočena dva pozitivna pomaka u Pravilniku, koji su također bili prijedlozi Platforme tijekom donošenja Zakona o gospodarenju otpadom, udruge ističu da su ti koraci nedovoljni za ostvarivanje ciljeva Europske direktive. Prvi pozitivan pomak odnosi se na proširenje sustava povratne naknade, dok se drugi odnosi na obvezu korištenja višekratnih spremnika za hranu i napitke u ugostiteljskim objektima.

Međutim, preostali dijelovi Pravilnika, prema njihovim riječima, su izrazito manjkavi, nedorečeni i teško provedivi. Unatoč stotinama konstruktivnih komentara i prijedloga tijekom javnog savjetovanja, udruge tvrde da su njihovi prijedlozi ignorirani, a ministarstvo je nastavilo po starom obrascu gomilanja otpada na teret javnih financija.

Najveći problem, prema udruženjima, leži u nedostatku jasnih ciljeva i rokova za smanjenje potrošnje jednokratnih plastičnih proizvoda. Kritiziraju i nedostatak zabrane vrlo laganih plastičnih vrećica za nošenje te ističu da se količina potrošnje takvih vrećica i dalje povećava, iako postoje lako dostupne višekratne alternative.

Uočavajući nedostatak argumentacije za odgađanje primjene minimalnih mjera, udruge su odlučile poduzeti korake kako bi se provjerila zakonitost postupka. Zelena akcija je zatražila inspekcijski nadzor sukladno Zakonu o pravu na pristup informacijama, s obzirom da izvješće s javnog savjetovanja nikada nije objavljeno, a značajni komentari udruge nisu usvojeni, već su odbačeni bez argumentacije.

Ukupno gledano, udruge naglašavaju da je novi Pravilnik propustio priliku za značajnom promjenom te ostaje prepreka ostvarenju održivog pristupa upravljanju plastikom u Hrvatskoj.

Priopćenje potpisuju:

Zelena akcija, Greenpeace u Hrvatskoj, Udruga Tatavaka, Udruga Zelena Istra, Udruga za nezavisnu medijsku kulturu, Udruga Eko-Zadar.

Izvor: Zelena akcija

Foto: Radowan Nakif Rehan on Unsplash