Projekt AdriaClim predstavlja ključnu inicijativu za ublažavanje posljedica klimatskih promjena u priobalnim područjima Jadrana.
Pokrenut od strane Javne ustanove RERA S.D. za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije, projekt AdriaClim je prijavljen u okviru kategorije “Doprinos prekograničnoj suradnji”. Provodio se od početka 2020. do kraja lipnja 2023. godine. Ukupna vrijednost projekta iznosila je 8.823.413 eura, od čega su bespovratna sredstva iznosila 7.499.000 eura. Vlastiti udio bio je 1.323.000 eura.
Važnost zajedničkog djelovanja znanosti i donositelja odluka
Projekt je proveden u suradnji s 18 partnera iz Italije i Hrvatske. U sklopu projekta izrađene su Smjernice za unapređenje plana upravljanja obalnim područjem Splitsko-dalmatinske županije, s posebnim naglaskom na eroziju plaža.
Ove smjernice su dio strateškog dokumenta “Plan upravljanja obalnim područjem SDŽ”. Projekti poput AdriaClima naglašavaju važnost zajedničkog djelovanja znanosti i donositelja odluka u borbi protiv klimatskih promjena koje ugrožavaju mora i priobalna područja. Kroz projekt je razvijen niz alata za praćenje klimatskih promjena, no vrijeme je ključni faktor te je potrebno brzo i stručno djelovati.
Pilot lokacije i smjernice za obalni plan
Koordinacijsko vijeće zaduženo za izradu Obalnog plana Splitsko-dalmatinske županije odabralo je pet pilot lokacija. Na njima su, temeljem detaljnih istraživanja, izrađene smjernice za upravljanje priobaljem: plaža Zlatni Rat (Bol), plaža Stiniva (Vis), plaže u Podstrani, plaža u Podgori te plaža Kašjuni u Splitu.
Cilj izrade ovog dokumenta je očuvanje obalnog područja. Dokument slijedi preporuke Protokola o integralnom upravljanju obalnim područjem na Mediteranu i primjere dobre prakse u upravljanju obalnim područjima.
Aktivnosti i postignuća u okviru projekta
U sklopu projekta, Javna ustanova RERA S.D. bila je zadužena i za koordinaciju komunikacijskih aktivnosti. Između ostalih, organizirana je uspješna dvodnevna međunarodna konferencija o klimatskim promjenama pod nazivom „Protect the Coast, adapt to Climate Change!“, koja se održala u Splitu u lipnju 2021. godine.
Organizirane su i brojne akcije, poput čišćenja podmorja u Podgori, te razni sastanci i info dani. Na novoj šetnici u Općini Podstrana, koja je jedna od pilot plaža projekta, postavljene su pametne klupe. Također su producirana tri kratka edukativna videozapisa te izrađene infografike s ciljem podizanja svijesti javnosti o važnosti prilagodbe klimatskim promjenama.
Projekt AdriaClim je ukazao na potrebu suradnje između meteorologa i onih koji koriste meteorološke informacije za procjenu rizika i izradu planova prilagodbe klimatskim promjenama. Hrvatska se, zbog svoje raznolike klimatske geografije, ubraja među zemlje najizloženije štetama od vremenskih i klimatskih ekstrema. Podaci prikupljeni kroz ovaj projekt naglašavaju potrebu za intenziviranjem politika upravljanja rizicima. To uključuje sustave upozoravanja na opasne vremenske pojave i sustave prilagodbe klimatskim promjenama.
Međunarodna suradnja za lokalni i globalni utjecaj
Nositelj projekta bila je Regionalna agencija za zaštitu okoliša i energetiku Emilia Romagna iz Italije, dok su partneri obuhvaćali renomirane institucije kao što su Nacionalni istraživački savjet Italije (CNR), Agencija za razvoj Zadarske županije Zadra Nova, Institut Ruđer Bošković, Institut za oceanografiju i ribarstvo, te brojne regionalne agencije i sveučilišta iz Italije i Hrvatske.
Provedbom projekta AdriaClim razvijena su konkretna rješenja i alati za praćenje i prilagodbu klimatskim promjenama, ali i naglašena potreba za brzim i koordiniranim djelovanjem kako bi se smanjile negativne posljedice klimatskih promjena na priobalna područja. Izazovi s kojima se suočavaju sektori poput poljoprivrede, energetike i vodnog gospodarstva zahtijevaju hitno djelovanje i prilagodbu, čime projekt AdriaClim predstavlja važan korak prema održivijem i otpornijem Jadranskom priobalju.
____________________________
Izvor: rera.hr