Mali otočni državni sustavi trebaju hitnu zaštitu i pristup odgovarajućim financijskim sredstvima za borbu protiv klimatskih promjena.
Tijekom prve polovice COP29 pregovora u Bakuu, ključna pitanja klimatske politike i financiranja napreduju presporo ili uopće ne napreduju.
Jedna od najvažnijih tema ovogodišnje konferencije jest uspostava novog kolektivnog cilja financiranja (NCQG), koji će zamijeniti trenutni cilj od 100 milijardi dolara godišnje, kao i operativizacija fonda za gubitke i štetu.
Klimatska kriza – egzistencijalna prijetnja za Pacifik
Predsjednik Palaúa Surangel Whipps Jr kazao je kako je za stanovnike Malih otočnih Razvijenih Država (SIDS) i konkretno za Palaú, ovaj spor tempo pregovora iznimno frustrirajuć. Za razliku od globalnih razgovora o sigurnosti koji se često fokusiraju na ratove, terorizam ili političke sukobe, njihova najveća prijetnja je klimatska kriza.
Ona nezaustavljivo ugrožava njihovu sigurnost hrane, gospodarstvo, kulturu i samu opstojnost. Oni žele osigurati stabilan i dostupan sustav financiranja temeljen na zajmovima koji je prilagođen njihovim specifičnim potrebama.
Palaú na prvoj liniji borbe protiv klimatskih promjena
U Palaú, more koje je nekoć donosilo obilje sada svakodnevno prijeti obalama, potapa polja taroa i ugrožava stoljetne načine života. Kao i mnoge druge SIDS zemlje, Palaú se suočava s porastom temperatura, padom morskog života i neizvjesnom budućnošću.
Iako najmanje doprinose globalnom zatopljenju, oni su oni koji trpe najteže posljedice. Međunarodna zajednica već dugo prepoznaje jedinstveni status SIDS država, odavno prije Pariškog sporazuma 2015. godine. No, potrebno je više od formalnih priznanja; potrebna je konkretna akcija.
Obećanja Pariškog sporazuma moraju postati stvarnost
Pariški sporazum obvezuje svijet da globalno zagrijavanje zadrži ispod 2 °C, s težnjom da ga ograniči na 1,5 °C. Prema znanstvenim analizama, prekoračenje tog praga značilo bi katastrofalne posljedice za SIDS države.
Na COP29 u Azerbajdžanu, Palau i ostale SIDS zemlje odlučne su u zajedničkom nastupu pod nazivom One Pacific Voice. Kao budući predsjedatelj Saveza malih otočnih država (AOSIS), Palaú će se boriti protiv svakog pokušaja umanjivanja važnosti posebnih okolnosti naših zemalja.
COP29 nije samo još jedan sastanak. Whipps Jr smatra da je to ključna prilika za dijalog i suradnju koji vode stvarnim akcijama. Zaštita SIDS država zahtijeva odlučnost, priznanje naših ranjivosti i osiguranje održive budućnosti za sve.
_______________________________________
Izvor: theguardian.com
Naslovna fotografija: Photo by Kurt Cotoaga on Unsplash