U Kući Europe je predstavljen “Priručnik za energetsku obnovu zgrada javnog sektora” koji treba potaknuti provedbu energetske obnove zgrada.
U Kući Europe predstavljen je “Priručnik za energetsku obnovu zgrada javnog sektora”, dokument koji su zajednički izradili portal ZGRADOnačelnik.hr, Udruga gradova, Regionalna energetsko-klimatska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA), Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU), Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) te Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustava (HUPFAS).
Ovaj priručnik, nastao u suradnji s predstavništvom Europske komisije u Hrvatskoj i drugim partnerima, ima cilj potaknuti kvalitetnu pripremu i provedbu energetskih obnova zgrada javnog sektora.
Važnost pravilnog planiranja investicija
Stručnjaci su na predstavljanju priručnika naglasili važnost pravilnog planiranja investicija. Također, uz izradu detaljnih projektnih zadataka koji uključuju sve potrebne mjere i standarde. Kvalitetno projektiranje i izvedba ključni su za uspjeh ovih projekata. To se posebno ogleda u natječajima za dobivanje financijskih sredstava.
Razni modeli financiranja, uključujući bespovratna sredstva iz europskih i nacionalnih programa, postaju dostupni za ove projekte. Međutim, zbog sve veće potrebe, Europska komisija sve više usmjerava javni sektor prema tržišnim modelima financiranja poput zelenih kredita, obveznica, te ESCO i JPP modela, istaknuli su predstavnici REGEA-e, Marko Zlonoga i Hrvoje Maras.
Europski ciljevi
Andrea Čović Vidović, zamjenica voditeljice Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, osvrnula se na šire europske ciljeve. EU teži smanjenju emisija stakleničkih plinova za 55 % do 2030. godine, a obnova zgrada igra ključnu ulogu u tom procesu. Čović Vidović je izjavila da je gotovo 75 % zgrada u EU energetski neučinkovito. Dodala je da obnova privatnih i javnih zgrada nije samo prilika za postizanje klimatskih ciljeva, već i za poboljšanje kvalitete života građana”“, izjavila je Čović Vidović.”.
Irena Križ Šelendić, ravnateljica Uprave za energetsku učinkovitost pri Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine (MPGI), istaknula je kako javne zgrade moraju biti predvodnici ove transformacije. Upozorila je da je zakonska obaveza obnova 3 % podne površine zgrada u vlasništvu centralne države proširena na sve javne zgrade, što zahtijeva znatna ulaganja u financije i ljudske resurse.
Dvije panel rasprave
Ravnatelj REGEA-e, Julije Domac, dodao je kako energetska obnova nije samo pitanje postizanja europskih ciljeva, već i poboljšanja kvalitete zgrada u kojima živimo i radimo. “Energija nije besplatna, klima se mijenja, a europski ciljevi su ambiciozni. Oni su možda neostvarivi, ali naš motiv treba biti želja da imamo zgrade kakve zaslužujemo”, kazao je Domac.
Na predstavljanju priručnika održane su i dvije panel rasprave. Prva se bavila iskustvima s terena. Druga je bila fokusirana na financijske izazove i rješenja za energetsku obnovu zgrada javnog sektora. Među sudionicima panela bili su predstavnici lokalne i regionalne vlasti te stručnjaci iz raznih institucija, uključujući Jasnu Petek, zamjenicu župana Krapinsko-zagorske županije, Ivicu Kirina, gradonačelnika Virovitice, te Miroslava Markovića, zamjenika gradonačelnika Varaždina.
Zaključeno je da će javne zgrade morati preuzeti vodeću ulogu u energetskoj obnovi. Također, i da će za to biti potrebna značajna financijska sredstva i stručna radna snaga. Ovaj priručnik nudi smjernice kako uspješno upravljati ovim procesom i prilagoditi se budućim izazovima.
__________________________
Izvor: Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine
Naslovna fotografija: Photo by Anne Nygård on Unsplash