Znanstvenici upozoravaju na zabrinjavajuće promjene u Jadranskom moru, koje postaje sve toplije i slanije, osobito u dubljim slojevima.
Dr. sc. Natalija Dunić, znanstvenica s Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu, ističe kako projekcije pokazuju da bi do kraja ovog stoljeća temperatura mora mogla porasti za čak tri stupnja. To bi moglo imati dalekosežne posljedice na morski ekosustav i poljoprivredne aktivnosti u priobalnim područjima.
Ozbiljne posljedice za poljoprivredu
Dunić je nedavno sudjelovala u istraživanju prodiranja morske vode u dolinu rijeke Neretve. Tamo su zabilježene neuobičajene razine saliniteta.
“Nedavno smo radili istraživanje prodiranja mora u dolinu rijeke Neretve i ono što smo zamijetili je da to prodiranje koje se događa ne zaustavlja se do određene točke. Mi smo mjerili od ušća rijeke Neretve sve do grada Metkovića i more je bilo slano, odnosno rijeka je bila slana u pridnenim slojevima sve do grada Metkovića”, rekla je za Studio 4 dr. sc. Natalija Dunić, Institut za oceanografiju i ribarstvo u Splitu.
Ovaj fenomen ima ozbiljne implikacije za poljoprivredu u dolini Neretve. Naime, zaslanjenje tla može smanjiti poljoprivrednu proizvodnju. Dunić je pojasnila kako prodiranje slane vode u poljoprivredna područja može ugroziti poljoprivredu u dolini Neretve. Posljedično, to predstavlja značajan izazov za lokalne poljoprivrednike.
Rast temperature u dubljim slojevima
Globalno zatopljenje već ostavlja trag na Jadranu. Znanstvenici upozoravaju na kontinuirani rast temperature mora, ne samo na površini već i u dubljim slojevima.
“Ono što je alarmantno je da uslijed svih ovih promjena koje imamo, posebice zbog globalnog zatopljenja, kako diljem svijeta tako već i u Jadranu na vrlo dubokim slojevima mora već desetak godina se primjećuje da temperatura mora raste i projekcije kažu da do kraja ovog stoljeća možemo slobodno očekivati porast temperature čak do tri stupnja već i na površini mora. Kako će to biti u dubinama, to tek možemo nagađati i vidjeti, no sigurno sam da će porasti temperatura i u dubljim slojevima mora. To tek moramo pratiti sustavno da bismo mogli odgovoriti na to pitanje i napraviti što je više moguće u našoj moći da se prilagodimo toj promjeni koja je tu i koja, nažalost, neće otići”, zaključila je Dunić.
Ove promjene u Jadranskom moru predstavljaju izazov ne samo za ekosustav, već i za ljudske aktivnosti. Znanstvenici ističu kako je ključno raditi na prilagodbi kako bi se umanjile negativne posljedice ovih neizbježnih promjena.
____________________________
Izvor: morski.hr
Naslovna fotografija: Image by Dimitris Vetsikas from Pixabay