OMIŠ: Postavljen prvi Eko kontejner za otpad iz mora

Objavio: Martin Tuđen - 21.07.2024. - Vrijeme čitanja: 3min

U Omišu je postavljen prvi Eko kontejner za otpad iz mora u sklopu inicijative “From river to the sea – let’s be plastic free”.

U sklopu inicijative “From river to the sea – let’s be plastic free“, u Omišu je postavljen prvi Eko kontejner za otpad iz mora. Ovaj spremnik će koristiti Sub-merus (Calypso ronilački centar) i volonteri programa Marine Conservation Volunteer Program za redovite aktivnosti čišćenja podmorja.

Sub-merus je osigurao ovaj kontejner od tvrtke TEHNIX. To se dogodilo zahvaljujući sredstvima Beyond Plastic Med inicijative.

Grad Omiš je ustupio površinu za kontejner

“Ovo je bio dug proces. Ponosni smo na ovaj uspjeh.”, rekao je Tino Mrčelić, direktor Sub-merusa i voditelj projekta.

Djelatnici i volonteri Sub-merusa očistili su javnu površinu na omiškom predjelu Punta, u blizini istezališta za brodove. Ovu lokaciju za postavljanje Eko kontejnera ustupio im je Grad Omiš.

“Zahvalni smo Gradu Omišu na ustupljenoj površini u svrhu očuvanja morskog okoliša, kao i na suradnji s komunalnim poduzećem Peovica. U njihovom reciklažnom dvorištu odlažemo prikupljeni i razvrstani otpad iz mora”, dodao je Mrčelić.

Volonteri već planiraju redovito odlagati otpad iz mora koji pronađu tijekom svojih zarona. U isto vrijeme, nadajući se da će se količine otpada smanjiti. Mrčelić je naglasio da je ovaj Eko kontejner namijenjen isključivo za otpad iz mora.

Calypso ronilački centar postaje Blue Oceans partner

Od ove godine, Calypso ronilački centar postao je dio SSI Blue Oceans mreže, uspješno zadovoljivši kriterije tehničke prirode. Ovaj pokret podržava očuvanje i održivo korištenje vodenih staništa, uključujući mora, rijeke i obale.  “Za dodjelu certifikata trebali smo ispuniti razne uvjete.”, rekao je Mrčelić te dodao kako su neki od njih uključivali pravilno upravljanje otpadom te implementaciju mjera za smanjenje količine otpada i mjera za uštedu energije.

Nataalia Sviatenko, instruktorica ronjenja u Calypso ronilačkom centru, izjavila je da edukacijskim aktivnostima i čišćenjem podmorja žele potaknuti ekološku svijest kod mladih volontera. Njezina kolegica Kristina Hassel naglasila je važnost informiranja lokalne zajednice o problemu onečišćenja mora s kojim se profesionalni instruktori ronjenja svakodnevno suočavaju.

Inicijativa “From river to the sea – let’s be plastic free” redovito provodi edukacijske radionice za volontere u Calypso ronilačkom centru, gdje volonteri iz cijelog svijeta uče o problematici otpada iz mora, njegovom nastanku i posljedicama na okoliš.

Aktivnosti volontera Marine Conservation programa

Volonteri Marine Conservation programa svakodnevno čiste morski okoliš tijekom svojih zarona, sakupljajući otpad iz podmorja. Na kraju tjedna, uz pomoć zaposlenika i volontera Sunca, otpad se razvrstava i bilježi prema protokolu za monitoring otpada iz mora, a potom se zbrinjava u reciklažnom dvorištu Peovice.

“Lijepo je vidjeti mlade iz cijelog svijeta koji se trude sačuvati more od onečišćenja. Zadovoljstvo mi je doprinositi zaštiti morskog okoliša sudjelovanjem u ovoj inicijativi.”, rekla je Milijana Bogdanoska, ESS volonterka Sunca.

Tea Kuzmičić Rosandić iz Sunca istaknula je kako sudionici po završetku edukacijskog programa mogu reproducirati osnovne informacije o problematici otpada iz mora. Također, mogu samostalno koristiti opremu i postupke za njegovo praćenje.

__________________________________

Izvor i naslovna fotografija: sunce-st.org