Uz pozitivnu stranu vjetroelektrane mogu imati i negativnu, kroz utjecaj na ptice, šišmiše i velike zvijeri
Šibenik – grad domaćin
Šibenik će od 18. do 22. rujna 2023. godine biti domaćin jedne od najvećih i najvažnijih konferencija na svijetu u području utjecaja izgradnje vjetroelektrana na okoliš i prirodu.
Međunarodna konferencija CWW2023 okuplja svjetsku elitu na temu utjecaja razvoja vjetroelektrana na prirodu i okoliš, a organiziraju ju hrvatske konzultantske tvrtke Oikon i Supernatural.
„Conference on Wind energy and Wildlife impacts – CWW2023“
U svom sedmom izdanju događa se u Hrvatskoj, a okupit će više od 600 stručnjaka iz cijeloga svijeta s ciljem pronalaska rješenja održivog razvoja vjetroelektrana koji istodobno uključuje zaštitu prirode i okoliša. Na konferenciju pod pokroviteljstvom Europskog parlamenta sudionici dolaze iz više od 50 zemalja, sa šest kontinenata.
Uz svjetsku stručnu i znanstvenu elitu iz tog područja bit će prisutne i brojne velike i značajne konzultantske tvrtke, ulagači te predstavnici državnih tijela i nevladinih organizacija.
Glavni cilj konferencije je pronalazak rješenja održivog razvoja vjetroelektrana uvažavajući istodobno potrebu zaštite prirode i okoliša.
„S obzirom na vrlo ambiciozne ciljeve povećanja udjela obnovljivih izvora u ukupnoj energetskoj bilanci svijeta te razvoju i izgradnji sve većeg broja vjetroelektrana u Hrvatskoj, EU-u, ali i cijelome svijetu, ova je konferencija kao dokazano dobra platforma za razmjenu znanja i iskustva znanstvenika iz cijeloga svijeta koji se bave ovim sektorom, ne samo korisna, nego i nužna. Informacije i spoznaje koje će biti prezentirane na konferenciji pomoći će u daljnjem odgovornom razvoju energetike obnovljivih izvora kako u Hrvatskoj tako i u regiji.“
Dalibor Hatić, predsjednik organizacijskog odbora konferencije i direktor Instituta Oikon
Iako vjetroelektrane proizvode zelenu energiju koja nudi brojne ekološke prednosti njihova izgradnja može imati utjecaj na cijele ekosustave kao i pojedine vrste i staništa, posebice na ptice, šišmiše i velike zvijeri.
Potrebno je prije, za vrijeme i nakon izgradnje istražiti potencijalne utjecaje zahvata na prirodu i okoliš te propisati mjere umanjenja i izbjegavanja identificiranih utjecaja. U pet dana trajanja konferencije kroz rasprave će se pokušati doći do optimalnih rješenja koja u najvećoj mogućoj mjeri umanjuju utjecaj vjetroelektrana na prirodu i okoliš.
Dolaze i renomirani znanstvenici
Na konferenciji će istaknuta predavanja imati i renomirani znanstvenici kao što su dr. sc. Johann Köppel (Technical University Berlin/Uppsala University), dr. sc. Roel May (Norwegian Institute for Nature Research), dr. sc. Christian C. Voigt (Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research, Njemačka) i dr. sc. Taber Allison (Renewable Energy Wildlife Institute, SAD).
Uz dvije panel rasprave, šest radionica, 108 usmenih i 90 posterskih izlaganja pokrit će se teme vezane uz sve sastavnice okoliša – od cijelih ekosustava, općenito bioraznolikosti, specifičnih utjecaja na ptice, šišmiše i velike zvijeri, morske vrste i staništa, ali i ljude.
Raspravljat će se o regulatornim pitanjima, najnovijim tehnološkim rješenjima kao i budućnosti korištenja energije vjetra. Za znanstveni program konferencije zaslužan je međunarodni znanstveni odbor od 16 članova na čelu s Davidom Tidharom, stručnjakom za bioraznolikost iz SAD-a s bogatim iskustvom rada u tom području.
Veliki interes
„Interes za sudjelovanje na konferenciji izuzetno je velik i bilježimo rekordan broj prijava. Osobito smo ponosni što smo uspjeli okupiti svjetsku stručnu i znanstvenu elitu te sve aktivne sudionike uključene u snažnu energetsku tranziciju koja se upravo događa diljem svijeta. Samo zajedničkim razumijevanjem svih aktera na tom putu možemo savladati izazov pronalaskom inovativnih rješenja koja će omogućiti razvoj obnovljivih izvora energija i ekološki odgovornu energetsku tranziciju“.
Mirna Mazija, suorganizatorica konferencije i direktorica tvrtke Supernatural
U sklopu konferencije sudionici će posjetiti vjetroelektrane Danilo i Jelinak, Sokolarski centar Dubrava, Nacionalni park Krka i Šibenski arhipelag. Uživati u ljepotama grada Šibenika, Jadranskog mora, obale i bogatstva hrvatske prirode. Konferencija se održava na engleskog jeziku, a sve informacije o konferenciji CWW2023 mogu se pronaći na mrežnoj stranici.
Izvor: Smartlife