Uskoro konferencija o utjecaju vjetroelektrana na okoliš i prirodu – uz podršku Pokreta Otoka

Objavio: Pokret Otoka - 19.06.2023. - Vrijeme čitanja: 3min

Šibenik će od 18. do 22. rujna 2023. godine biti domaćin prestižne međunarodne znanstvene konferencije – “7. konferencija o vjetroenergiji i utjecajima na životinjski svijet – CWW2023”. Konferenciju podržava Pokreta otoka, koji se pridružuje kao snažan zagovornik održive energije i zaštite okoliša.

Ova važna konferencija okupit će više od 600 renomiranih stručnjaka iz cijelog svijeta te predstavnike industrije, konzultantskih tvrtki, državnih tijela i nevladinih organizacija.

Globalna znanstvena elita na okupu

Više od 600 sudionika iz svih krajeva svijeta pridružit će se konferenciji, među kojima su svjetski poznati znanstvenici, konzultantske tvrtke, ulagači u vjetroelektrane, razvojni inženjeri te predstavnici državnih tijela, javnog sektora i nevladinih organizacija.

Cilj je podijeliti znanje, iskustvo te razviti održiva rješenja koja će istovremeno promicati razvoj vjetroelektrana i zaštitu prirode i okoliša.

Izazovi u razvoju vjetroelektrana

Unatoč brojnim ekološkim prednostima koje pružaju vjetroelektrane kao izvor zelene energije, izgradnja ovih postrojenja može imati utjecaj na ekosustave i životinje, posebice na ptice, šišmiše i velike zvijeri. Konferencija će se stoga usredotočiti na istraživanje mogućih utjecaja vjetroelektrana na prirodu i okoliš, te na propisivanje odgovarajućih mjera zaštite.

Konferenciju CWW2023 organiziramo upravo s tim razlogom – kako bi se podijelilo znanje i iskustvo na globalnoj razini i zajednički pronašla rješenja kojim bi se njihovi utjecaji izbjegli ili smanjili na prihvatljivu razinu,“

Mirna Mazija, direktorica tvrtke Supernatural i suorganizatorica konferencije

Konzultanti, ulagači i inženjeri na konferenciji

Konferencija će okupiti ne samo znanstvenu elitu, već i stručnjake iz konzultantskih tvrtki, ulagače u vjetroelektrane, razvojne inženjere te predstavnike državnih tijela, javnog sektora i nevladinih organizacija. Svi sudionici će imati priliku podijeliti svoje spoznaje, iskustva i najbolje prakse te pridonijeti zajedničkom razvoju održive vjetroenergije.

Hrvatska kao domaćin prestižne konferencije

Zahvaljujući konzultantskim tvrtkama Oikon – Institut za primijenjenu ekologiju i Supernatural, Hrvatska je ovogodišnji domaćin sedme po redu konferencije CWW. To je priznanje za njihovu predanost zaštiti prirode i okoliša pri razvoju obnovljivih izvora energije, te prilika za Hrvatsku da bude globalno središte rasprava o utjecaju vjetroelektrana.

Bogat program konferencije

Konferencija će trajati pet dana tijekom kojih će se održati predavanja, sesije, tematske radionice i diskusije. Sudionici će imati priliku sudjelovati u terenskim posjetima i upoznati se s turističkim i stručnim lokacijama u okolici, poput Nacionalnog parka Krka i vjetroelektrana Danilo i Jelinak. Program je još u izradi, ali organizatori obećavaju iznimno kvalitetnu i produktivnu konferenciju s vrhunskim govornicima.

U pet dana trajanja konferencije, planirano je održavanje niza predavanja, sesija, tematskih radionica i diskusija, ali i izleta te posjeta turističkih i stručno povezanih lokacija u bližoj okolici održavanja konferencije, poput posjeta Nacionalnom parku Krka i vjetroelektranama Danilo i Jelinak,“

Dalibor Hatić, direktor Instituta za primijenjenu ekologiju Oikon i suorganizator konferencije

Kako sudjelovati?

U tijeku su rane prijave za konferenciju po povoljnijim cijenama. Sudionici iz Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine i ostatka regije ulaze u skupinu zemalja s dodatno sniženim cijenama kotizacija.

Sve informacije o konferenciji CWW2023 mogu se pronaći na mrežnoj stranici: https://cww2023.org/

Konferencija će se održati na engleskom jeziku.