U Puli je održana radionica na kojoj je Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce izložila podatke o zaštićenim i Natura 2000 područjima.
U Puli je održana radionica u sklopu Wastereduce – Interreg Italy-Croatia projekta. Na njoj je Udruga Sunce izložila zabrinjavajuće podatke o otpadu u zaštićenim i Natura 2000 područjima.
Dalka Zanki, predstavnica Sunca, izložila je rezultate istraživanja provedenog ovog ljeta na Dugom otoku u sklopu projekta Plastic Free Croatian Island. Istraživanje se bavilo upotrebom jednokratne plastike među poslovnim subjektima na otoku. Ova studija je pokazala alarmantnu upotrebu plastike i potrebu za hitnim akcijama.
Matea Taraš predstavila je analizu otpada prikupljenog u akcijama čišćenja provedenim 2024. godine. Podaci prikupljeni iz tih akcija pokazali su zabrinjavajuću količinu i sastav otpada, što jasno ukazuje na hitnu potrebu za promjenama u upravljanju otpadom u zaštićenim područjima.
Kroz Wastereduce projekt, zajedno s hrvatskim i talijanskim partnerima, Sunce radi na razvijanju strategija i mjera koje će poboljšati upravljanje otpadom u ovim specifičnim ekološkim područjima. Projekt se fokusira na prevenciju otpada, reciklažu i smanjenje plastičnog onečišćenja u područjima koja imaju poseban ekološki značaj.
Uskoro najavljuju i nove aktivnosti u okviru ovog projekta. Svi zainteresirani pozvani su da prate njihove novosti i pridruže im se u stvaranju čišće i održivije budućnosti.
Projekt Plastic-Free Croatian Island podržava Dalmatian Islands Environment Foundation. Partneri projekta su Depeche Mode, Hublot i The Conservation Collective. Oni podržavaju njihovu misiju rješavanja problema plastičnog onečišćenja na lokalnoj razini.
______________________________________
Izvor i naslovna fotografija: Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce